השמנת יתר מוסיפה מכשולים למאבק בסרטן הערמונית

המומחה לניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית ד"ר דיוויד סמאדי מזהיר גברים מפני גורמי סיכון של סרטן הערמונית הנובעים מהשמנת יתר

החלטות לעיתים קרובות כוללות את הכוונות הטובות ביותר להפחית משקל ולחיות חיים בריאים יותר. החודש, המומחה לניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית ד"ר דיוויד סמאדי מזכיר לנו את החשיבות של המשקל והבריאות הכוללים, במיוחד משום שהם קשורים לגורמי הסיכון של סרטן הערמונית. המחקר מראה שאנשים שמנים ניצבים בפני סיכון מוגדל לפתח סרטן הערמונית ויכולתם להחלים מהטיפול נחותה יותר.

ההשפעות השליליות של משקל עודף והשמנת יתר מוכרות מזה זמן רב כגורמות בעיות רפואיות בכל הגוף. במשך השנים מחקרים רבים בדקו את הקשר בין השמנת יתר וסרטן הערמונית וכיצד BMI (מדד מסת הגוף) גבוה מאוד משפיע על האבחנה, הטיפול ושיעור הריפוי.

הערכות מראות שגבר אחד מתוך שישה בארה"ב יאובחן כחולה בסרטן הערמונית בימי חייו. גבר אחד מתוך שלושה בארה"ב נחשב לאדם עם השמנת יתר. "יש חפיפה גדולה בהיקרות של שתי הבעיות הרפואיות האלה. למרות המאמצים הנרחבים למנוע זאת, האוכלוסייה שלנו ממשיכה לעלות במשקל וההשלכות האלה ממשיכות לאתגר את הקהילה הרפואית", מציין ד"ר דיוויד סמאדי, סגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני".

מידע שהתפרסם החודש בכתב העת Annals of Oncology מראה פרדוקס מפתיע באופן שבו השמנת יתר משפיעה על הסיכון של גבר לפתח סרטן הערמונית. בניתוח על של נתונים מ-25 מחקרי סרטן הערמונית מארבע עשרה שנים ניסו להבין את המתאם בין BMI ורמת הסיכון של סרטן הערמונית. החוקרים מצאו שהסיכון לפתח צורה אגרסיבית של סרטן הערמונית גדל ב-9% לכל עלייה של 5 נקודות ב-BMI אצל הגבר. זה היה אולי צפוי, אבל באופן מפתיע אותם הנתונים הראו ירידה של 6 אחוז בסיכון לצורה פחות אגרסיבית של סרטן הערמונית עם אותו שיעור גידול של ה-BMI.

"זה נשמע אמנם מבלבל", הסביר ד"ר סמאדי, "אבל עלינו למקד את תשומת הלב שלנו בסיכון המוגדל של הגבר עם השמנת יתר לפתח סרטן ערמונית אגרסיבי".

מחקרים רבים עדיין מתמקדים בהשמנת יתר וסרטן הערמונית כשהחוקרים ממשיכים במאמציהם להסביר את הקשר. כתב העת Journal of Obesity דיווח לאחרונה על עלייה בשיעור הבדיקות לגילוי סרטן הערמונית אצל גברים עם השמנת יתר. "אלה חדשות טובות", אמר ד"ר סמאדי. "הרופאים מזהים גורמי סיכון מוגדלים במטופלים עם השמנת יתר שלהם ומעודדים ערנות כשמדובר בבדיקות PSA לגילוי סרטן הערמונית".

לרוע המזל, כאן החדשות הטובות אולי נגמרות. מחקר שפורסם ב-2011, בכנס השנתי של האיגוד האורולוגי האמריקני, הראה שסרטן הערמונית התקדם במהירות גבוהה פי שלושה במטופלים בעלי משקל עודף שעוברים את אותו אופן טיפול כמו מקביליהם בעלי המשקל הרגיל. המטופלים עם השמנת יתר הראו סיכון גדול פי חמישה לגרורות.

יתר על כן, יש לשקול את אפשרויות הטיפול בקפידה רבה יותר באנשים עם השמנת יתר. סיבוכים כלליים מוגברים בניתוחים כמעט תמיד מחייבים יתר תשומת לב במטופלים עם רמות BMI גבוהות. אצל אנשים עם השמנת יתר קיים חשש רב בנוגע לאובדן דם מוגבר ומשך ניתוח ארוך יותר. בידיו של מנתח מומחה כמו ד"ר סמאדי, ניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית הוכחו כאופן טיפול בטוח ויעיל לאנשים עם השמנת יתר הנאבקים בסרטן הערמונית.

ללא קשר לטיפול שנבחר, יש מחקרים המצביעים על כך שהסיכוי של גברים עם השמנת יתר למות מסרטן הערמונית גדול ב-25 אחוז. הסיכון אצל גברים עם השמנת יתר עשוי להיות כפול מגברים עם משקל רגיל.

המומחיות של המנתח, הגיל של המטופל והבריאות הכללית שלו מעבר להשמנת היתר, ממלאים כולם תפקיד בקביעת התוצאות של סרטן הערמונית, אבל ד"ר סמאדי מאמין שהסיכונים של תוספת משקל הם מיותרים. "יש עוד כל כך הרבה דברים שעדיין מחוץ לשליטתנו בנוגע למסלול הרפואי שלנו, במיוחד בתחום הסרטן", הוא מוסיף, "אבל מה שאנו כן יכולים לעשות הוא למטב את הבריאות הכללית שלנו. לשמור על משקל בריא יותר, לאכול טוב יותר ולהיות פעילים, כל אלה נקודות התחלה".

הפחתת משקל לא יכולה למנוע מסרטן הערמונית להופיע, אבל כשהשמנת יתר היא הסיכון המוביל מספר שתיים לפתח סרטן, היא בהחלט יכולה לעזור. אפשר למנוע הרבה בעיות רפואיות באמצעות בריאות טובה", אמר ד"ר סמאדי, "ולגבי אלו שאי אפשר, ובכן, אנשים בריאים יותר בהחלט מצוידים יותר לעמוד בקשיים של הטיפולים בסרטן הערמונית והריפוי, אם צריך".

קישורים קשורים:

http://www.roboticoncology-il.com/

http://www.il.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology.com/ 
http://www.smart-surgery.com/ 

ליצירת קשר:

 ד"ר דיוויד סמאדי

טלפון בישראל: 057-945-9279

טלפון בניו יורק: 1-212-241-8779

מקור: RoboticOncology.com

קישורים קשורים
http://www.roboticoncology.com

צילום ד"ר דיוויד סמאדי photo credit ©2011jillphotography.com