תרופות חדשות לטיפול בסרטן הערמונית עשויות להנחית מהלומה כפולה

שתי התרופות החדשות, Ra-223 ו-MDV3100, משפרות את שיעורי השרידות ובריאות העצם אצל גברים עם סרטן ערמונית עמיד לסירוס גרורתי

 ניו יורק (נוי תקשורת – אורורה טכנולוגיות)– ארסנל הטיפולים בסרטן הערמונית לגברים עם סרטן ערמונית מתקדם עשוי להתחזק בקרוב משום שרשות המזון והתרופות (FDA) נותנת עדיפות לבדיקה של התרופות Ra-223 ו-MDV3100 לטיפול בסרטן ערמונית עמיד לסירוס (CRPC) גרורתי. על סמך מחקר חיובי ובלתי תלוי של כל אחת מהתרופות, שיעורי שרידות טובים יותר ובריאות עצם משופרת לחולים בסרטן הערמונית בשלב המאוחר עשויים להיות בהישג יד.

 

ד"ר דיוויד סמאדי הוא סגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני" ומומחה מוביל בניתוחים רובוטיים ותומך בבדיקות PSA. הוא שיבח את המאמצים שמאחורי ההתפתחות הזאת ואמר: "מעודד אותי לראות תרופות מתקדמות לטיפול בסרטן הערמונית שעשויות לא רק להאריך חיים, אלא גם לעשות זאת תוך שיפור הבריאות של החולה. זה המפתח – להאריך חיים עם איכות". טיפולים תרופתיים קודמים, כמו פרובנג' וזיטיגה, הוכחו כמגדילים את שיעור השרידות, אבל ללא תועלת נוספת לחולים.

 

התרופה רדיום-223 כלוריד, הידועה גם בשמות Ra-223 או אלפרדין, מביאה קרינה לעצם ולגידול של סרטן הערמונית. בניסוי, התרופה שיפרה את השרידות של החולים בשלושה חודשים בממוצע. בנוסף, חולים שעברו טיפול בתרופה Ra-223 חוו עיכוב של יותר מחמישה חודשים בנזק לעצם או בצורך בניתוח או הקרנה.

 

מדיביישן, או MDV3100, היא מעכב אנדרוגן שמונע מהגידול של סרטן הערמונית לגדול על ידי היקשרות לקולטנים של התא הסרטני. בניסויים אצל חולים MDV3100 הוכיחה שיפור של קרוב לחמישה חודשים בשיעור השרידות. יתר על כן, התרופה גרמה להתכווצות של הגידול אצל קרוב לשלושים אחוז מהגברים, ירידה של חמישים אחוז ברמת ה-PSA והפחתה כוללת של 37 אחוז בסיכון למוות.

 

שיפור של שלושה עד חמישה חודשים בשיעור השרידות נשמע אולי מינימלי, אבל כל אחת מהתרופות האלה מעניקה הזדמנות משמעותית לגברים עם מחלה שבשלבים המתקדמים שלה יכולה להתקדם מהר מאוד. ובנוסף, המומחים מאמינים שהשימוש בטיפולים התרופתיים האלה בגישה רב שכבתית יכול ליצור השפעה אפילו גדולה יותר על שיעור השרידות של גברים עם סרטן ערמונית עמיד לסירוס גרורתי בשנים הקרובות.

 

"בחודשים האחרונים, הושקו טיפולים תרופתיים שונים שמתמקדים בסרטן ערמונית גרורתי", אמר ד"ר סמאדי, "אבל השילוב של הטבת השרידות, התכווצות הגידול והשיפורים בעצם באמצעות התרופות האלה יכול להוביל לגישה של מהלומה כפולה. המשמעות של שחרור העוצמה של האופן בו הן עשויות לפעול ביחד יכולה להיות חיים ארוכים יותר וטובים יותר לחולים האלה". יתבצעו מחקרים נוספים כדי להעריך באיזה מידה שילוב או הרצפה של Ra-223 ו-MDV3100 יעניק תועלת נוספת מבחינת שרידות ובריאות.

 

 

 

הדעה היא שסרטן הערמונית הוא מחלה מוזנת הורמונים שמשגשגת בנוכחות טסטוסטרון. סרטן ערמונית עמיד לסירוס נקרא כך בגלל העמידות שלו לטיפולים שמורידים את רמת הטסטוסטרון.

 

כמומחה לניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית, ד"ר סמאדי התייחס לתועלת המוגבלת של ההתפתחויות הקשורות לשלב המאוחר ואמר: "ככל שנעשה יותר בצד הקדמי של המחלה הזאת – שיפור כלי האבחון, תמיכה בבדיקת ה-PSA לאבחון מוקדם, חיזוק אפשרויות הטיפול – יפחת הצורך בתרופות יקרות שמציעות תשואות קצרות טווח יחסית".

 

על סמך התוצאות הטובות מאוד בניסויים ותופעות הלוואי המוגבלות של שתי התרופות, המומחים מקווים ש-Ra-223 ו-MDV3100 יהיו זמינות לשימוש החולים לפי אישור ה-FDA בשנה הזאת.

 

"גברים עם סרטן ערמונית בשלב מאוחר זכאים לכל הזדמנות להארכת זמנם עם יקיריהם, אבל אנו יכולים לפעול טוב יותר. יש לנו את המשאבים לאבחן את סרטן הערמונית מוקדם. באמצעות ניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית וטיפולים אחרים אנו יכולים לטפל בסרטן בזמן ולהשיג החלמה מלאה וחיים ארוכים ובריאים", סיכם ד"ר סמאדי.

 

 

קישורים קשורים:

 

http://www.roboticoncology-il.com/

http://www.il.smart-surgery.com/

 

http://www.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology.com/

מקור: RoboticOncology.com

צילום יח"צ ד"ר דיוויד סמאדי photo credit ©2011jillphotography.com