בדיקת PSA מפחיתה את מקרי המוות מסרטן הערמונית

מחקר אירופאי שנמשך עשר שנים מאשר ירידה של 38 אחוזים במקרי המוות מסרטן הערמונית באמצעות בדיקת PSA שגרתית.

 

חדשות טובות לתומכים בבדיקת הדם האחת והיחידה לגילוי סרטן הערמונית, האנטיגן שספציפי לערמונית (PSA), מגיעות ממחקר על סרטן הערמונית שנמשך עשר שנים באירופה. החוקרים מדווחים על ירידה של עד כדי 38 אחוזים במקרי המוות מסרטן הערמונית בקרב מי שעוברים בדיקות PSA לגילוי סרטן הערמונית.

 

המוביל בניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית, ד"ר דיוויד סמאדי, מקווה שמחקרים ארוכי טווח כמו המחקר הזה ישככו במידה מסוימת את הרתיעה מבדיקות יתר שקיימת בנוגע לבדיקות PSA שנתיות. "אנו יודעים שבדיקת PSA היא כלי אבחון מוצלח ואנו יודעים שאבחון מוקדם של סרטן הערמונית מציל חיים. אמצעי בדיקה יעילים הם המפתח לביעור מחלות כמו סרטן הערמונית", מדגיש ד"ר סמאדי.

 

המחקר ארוך הטווח נועד להעריך את ההשפעה של בדיקות דם PSA שגרתיות על שיעורי השרידות מסרטן הערמונית. רבים מאמינים שהממצאים שלהם מעידים כמאה עדים על החשיבות של אבחון מוקדם. בין 1991 ל-2011, נערך מעקב אחרי כ-160,000 גברים בשתי קבוצות – אלה שבחרו בבדיקות PSA שגרתיות ואלה שבחרו לא להיבדק. במהלך התקופה בת עשר השנים החוקרים הבחינו ששיעור התמותה בקרב הגברים שעברו בדיקות PSA שגרתיות היה נמוך יותר ב-21 אחוזים בממוצע. בשנתיים האחרונות של המחקר, השיעור זינק ליתרון של עד כדי 38 אחוזים.

 

הגברים במחקר, בגילאים 55-69, גרו בשמונה מדינות אירופאיות שונות – בלגיה, פינלנד, צרפת, איטליה, הולנד, ספרד, שוודיה ושווייץ. אצל אף אחד מהגברים לא אובחן סרטן הערמונית קודם לכן. אבחנה חיובית בתקופת המחקר נקבעה באמצעות בדיקת דם PSA ואחריה בדיקה רקטלית דיגיטלית (DRE). לאחר מכן בוצעה ביופסיה של הערמונית במטופלים שרמת ה-PSA שלהם הייתה שלוש ומעלה.

 

 כסגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני" לדעת ד"ר סמאדי "אי אפשר להכחיש את הירידה במספר מקרי המוות מסרטן הערמונית באמצעות אבחון מוקדם". מעודדים אותו במיוחד האורך והרוחב של המחקר הזה שנערך על ידי המחקר הרנדומלי האירופאי של בדיקות לגילוי סרטן הערמונית (ERSPC). "חשוב יותר לציין את העובדה שהם הסתכלו מעבר לשיעור השרידות והביאו בחשבון מצבים ללא גידולים ולא מטסטטיים, כמו גם איכות חיים", הוסיף.

 

המחלוקת לגבי PSA, שחורגת הרבה מעבר לגבולות ארצות הברית, מוזנת בעיקר מחשש להפרזה. יש מומחים המאמינים שבדיקות שנתיות הן תכופות מדי וגורמות לאבחון יתר וטיפול יתר. לחששות לגבי תופעות הלוואי של הטיפולים מתווספת העובדה שבחלק מהמקרים סרטן הערמונית גדל לאט ויכול לשכון בגוף מבלי לגרום לפגיעה רצינית או מוות.

 

"צריך לשקול את התמונה הכוללת בסרטן הערמונית", מוסיף ד"ר סמאדי. "אם פרט לכך בריאות החולה טובה וסרטן הערמונית המקומי שלו מאובחן מוקדם, ניתוח רובוטי להסרת הערמונית הוא אפשרות מאוד יעילה לטיפול במחלה". בניתוח רובוטי להסרת הערמונית, כל הערמונית עם הסרטן מוסרת והחולה נשאר עם רמת PSA אפס. כאונקולוג אורולוגי מוביל, ד"ר סמאדי ביצע יותר מ-3800 ניתוחי הסרת ערמונית מוצלחים והוא מנוסה מאוד בניתוחים רובוטיים, וגם בשיטות הניתוח המסורתיות והלפרוסקופיות.

 

הניסיון של המנתח הוא אולי הגורם החשוב ביותר בהצלחה של ניתוח רובוטי להסרת הערמונית ובאיכות החיים אחרי הניתוח. הרובוט לא יכול להצליח בלי הכוונה של מנתח מאוד מיומן. ד"ר סמאדי מחויב לשיפור האיכות של הטיפול הרפואי בעולם באמצעות נסיעות שגרתיות לחו"ל כדי להדריך מנתחים אורולוגיים אחרים בטכניקה שפיתח, SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי).

 

"המומחיות של המנתח קריטית כדי להבטיח שהיתרונות של ניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית עולים בהרבה על הסכנות של חיים עם סרטן הערמונית", אמר ד"ר סמאדי, שמטפל באופן שגרתי במרפאה שלו בניו יורק בחולים מקומיים וזרים. "אבחון סרטן הערמונית וניתוחים רובוטיים הם אירועים חשובים בחייו של גבר ומשפחתו, אבל החוויה הקשה הזאת היא חד פעמית. המתנה ומעקב יכולים לגרום לשנים של חשש וחרדה, בתוספת בדיקות תכופות להערכת הגידול וההתפשטות של סרטן הערמונית. זה יקר, מסוכן ומאוד מיותר", הוא מסכם.

 

ד"ר סמאדי מדבר על בדיקת PSA ב-NY1 News, ערוץ החדשות מסביב לשעון ברשת הכבלים של טיים וורנר בעיר ניו יורק:

PSA Test: Prostate Screening Saves Lives

 

ליצירת קשר:

ד"ר דיוויד סמאדי

1-212-241-8779

  טלפון בארץ057-945-9279

 

 

קישורים קשורים:

 

http://www.roboticoncology-il.com/

http://www.il.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology.com

http://www.smart-surgery.com

 

 

מקור: roboticoncology.com

צילום יח"צ ד"ר דיוויד סמאדי: דון האמרמן Don Hamerman