במחקר חדש נמצא שמילת תינוקות עשויה להיות הצעד הראשון של גבר במניעת סרטן הערמונית.

ניו יורק– אף פעם לא מוקדם מדי להילחם בסרטן הערמונית, לפי מחקר חדש שמקשר בין מילה של ילדים אחרי הלידה והקטנת הסיכון לסרטן הערמונית. מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Cancer מראה שהסיכוי של גברים נימולים לפתח סרטן ערמונית כמבוגרים יכול להיות נמוך ב-15 אחוז. כמבצע המוביל בניו יורק של ניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית ד"ר דיוויד סמאדי מקבל בברכה את החדשות הקרובות לבית האלה במאבק נגד סרטן הערמונית.

נראה שהממצאים החדשים האלה בעד מסורת עתיקה תומכים במה שאבותינו היהודים טוענים שנים רבות – מילה היא הסוד לחיים בריאים ומבורכים. ברית המילה נערכת לתינוק יהודי כשהוא בן שמונה ימים ומטרתה להוות סימן חזותי לברית עם אלוהים.

בארה"ב כיום, ההליך של הסרת העורלה של גבר נפוצה בקרב יהודים ולא יהודים כאחד. לעיתים קרובות רופאי ילדים ואורולוגים ממליצים על מילה הן מסיבות קוסמטיות והן מסיבות בריאותיות. גברים רבים מעדיפים את המאפיינים הפיזיים של פין נימול והוכחו היתרונות ההיגייניים שלו, בייחוד בהפחתת הסיכון למחלות המועברות במגע מיני.

התועלת הרפואית של המילה עשויה עכשיו להתרחב לערמונית. בהיעדר העורלה שלוכדת חיידקים, הסביבה הנקייה יותר של פין נימול עשויה להפחית את הסכנה לזיהום שיכול לגרום לדלקת של הערמונית שיכולה להוביל בסופו של דבר לסרטן הערמונית. עד כה, הממצאים הם תצפיתיים ואינם מראים קשר מוחלט של סיבה ותוצאה. הסיכון הנמוך ב-15% לסרטן הערמונית נמצא בגברים שנימולו לפני המגע המיני הראשון שלהם.

ד"ר דיוויד סמאדי, סגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני", מסביר את הממצאים האלה. "זה לא אומר שסרטן הערמונית הוא מחלה שמועברת במגע מיני. אולם, יש הוכחות מוצקות שקושרות בין זיהום וסוגים מסוימים של סרטן. לסוגים אחרים של סרטן – גרון, צוואר הרחם וקיבה – יש מקור דומה".

ד"ר סמאדי מזכיר לגברים גורמים בריאותיים אחרים, לאורך כל החיים, שמפחיתים את הסיכון לסרטן הערמונית, תוך העלאת המודעות לגורמי הסיכון והחשיבות של גילוי מוקדם.

פעילות גופנית ומשקל – השמנה יכולה להגביר את הסיכון של גבר למוות מסרטן הערמונית ב-33%. שמירה על משקל בריא באמצעות פעילות גופנית מתונה עוזרת במניעת סרטן הערמונית וממצבת אותך טוב יותר למלחמה במחלה אם תאובחן.

תזונה בריאה – בנוסף לתמיכה במשקל בריא, גורמים תזונתיים מסוימים נחשבים כמסייעים במניעת סרטן הערמונית. ביניהם מזונות עתירי נוגדי חמצון כמו עגבניות, ירקות מצליבים כמו ברוקולי, ותה ירוק.

בדיקת PSA שנתית – במחקר אירופאי שפורסם לאחרונה מצאו הפחתה של 38 אחוזים במקרי המוות מסרטן הערמונית באמצעות בדיקות דם PSA. ד"ר סמאדי מעודד את כל הגברים לדבר על גורמי הסיכון עם הרופא שלהם ולקבוע את הגיל המתאים להתחלת מעקב שנתי אחרי רמת ה-PSA, ולא יאוחר מגיל 50. רופא מוסמך צריך לעקוב אחרי מהירות ה-PSA כל שנה, ולחפש ערכים גבוהים המצביעים על צורך בבדיקות נוספות.

גורמי הסיכון של סרטן הערמונית  – גברים עם קרוב מדרגה ראשונה עם סרטן הערמונית נמצאים בסיכון כפול. הסיכון של גברים אפרו אמריקנים לפתח סרטן ערמונית גדול ב-60% לעומת גברים לבנים. ד"ר סמאדי קורא לגברים בקבוצות הסיכון הגבוה האלה להתחיל בבדיקות PSA בגיל 45 או מוקדם יותר.

"איננו יכולים להיות פסיביים לגבי סרטן הערמונית", מדגיש ד"ר סמאדי, "אפשר לעשות הרבה דברים כדי שגברים יוכלו טוב יותר להימנע מהמחלה ולהילחם בה. בריאות המטופלים, מתן מידע ובדיקות בהיקף נרחב והתמיכה והניסיון של רופא המתמחה בסרטן הערמונית עוזרים רבות".

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים מכירה במספר יתרונות בריאותיים הקשורים למילה, אבל לא ממליצה כיום על מילה כשגרה בתינוקות. נחוץ אמנם עוד מחקר כדי לבודד את המיתאם הישיר בין מילה, בריאות הערמונית והסיכון לסרטן הערמונית, אבל נראה שהתנ"ך מאחד כוחות עם הרפואה המודרנית במלחמה נגד סרטן הערמונית. "נקבל את כל העזרה שנוכל להשיג", אמר בהלהבות ד"ר סמאדי.

ד"ר סמאדי מדבר על בדיקת PSA ב-NY1 News, ערוץ החדשות מסביב לשעון ברשת הכבלים של טיים וורנר בעיר ניו יורק:

PSA Test: Prostate Screening Saves Lives

 

ליצירת קשר

ד"ר דיוויד סמאדי

1-212-241-8779

  טלפון בארץ057-945-9279

 

קישורים קשורים:

 

http://www.roboticoncology-il.com/

http://www.il.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology.com

http://www.smart-surgery.com

 

מקור: http://www.roboticoncology-il.com/ 

 

צילום יח"צ ד"ר דיוויד סמאדי: דון האמרמן Don Hamerman