סרטן הערמונית ובריאות העצם

ניו יורק – כששוקלים אפשרויות לטיפול בסרטן הערמונית, תופעות לוואי אפשריות כמו שליטה על השתן ואונות מינית הם הנושאים החמים. על מחלות עצם מדברים לעיתים רחוקות, למרות שהן גורמות נזק יותר משמעותי. אבחון מוקדם של סרטן הערמונית ומסלול הטיפול הנכון יכולים להפחית באופן דרסטי את הסיכון של גבר לפתח מחלות עצם שקשורות לסרטן הערמונית.

מנתח הערמונית והמנתח הרובוטי בעל השם העולמי ד"ר דיוויד סמאדי דוחף למתן מידע מקיף לחולים: "הגברים ברובם לא מודעים לאופן שבו סרטן הערמונית יכול להשפיע על העצמות שלהם".

כפי שתואר בדוח Bone Health In Focus Prostate Cancer, שנועד להגביר את המודעות למחלות עצם שקשורות לסרטן הערמונית, רק שליש מהחולים בסרטן הערמונית אומרים שדיברו על בריאות העצם והסיכון של גרורות בעצמות עם הרופא שלהם. מזעזע לגבי מחלה משנית שיכולה לפגוע משמעותית באיכות החיים ובסופו של דבר להפחית את השרידות ביותר משלוש שנים.

מחלות עצם שקשורות לסרטן הערמונית הן תוצאה של:

1) אובדן עצם שנגרם מטיפול בסרטן (CTIBL)

"לעיתים רחוקות גברים מודעים להשפעות המזיקות של טיפול להפחתת אנדרוגן (ADT) על העצמות שלהם", אומר ד"ר סמאדי. "הוכח שטיפול בסרטן הערמונית באמצעות הורמונים מפחית משמעותית את מסת העצם וגורם להיחלשות העצם".

בדוח Bone Health In Focus Prostate Cancer יש גם סטטיסטיקה המצביעה על כך שפחות ממחצית הגברים עם סרטן ערמונית לא גרורתי היו בכלל מודעים לכך שטיפול באמצעות הורמונים יכול לפגוע בעצמות שלהם. במחקר אחד מצאו היקרות של שברים בעצמות בכמעט אחד מתוך חמישה גברים בתוך חמש שנים מהתחלת ADT.

"היעדר המידע יכול להזיק באופן חמור כשגבר שוקל את אפשרויות הטיפול שלו בסרטן הערמונית", מזהיר ד"ר סמאדי. "גברים שיבחרו בטיפול באמצעות הורמונים עשויים לסכן עוד יותר את בריאותם ואת כוחם להילחם בסרטן הערמונית.  בניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית מסירים את הערמונית עם הסרטן ומפחיתים משמעותית את הסיכון לגרורות".

2) גרורות בעצמות

סרטן הערמונית הוא מחלה בלתי צפויה ויכול להתפשט במהירות, ללא אזהרה וללא תסמינים. גברים שמדלגים על בדיקת הדםPSA  השנתית שלהם מסתכנים באבחון בשלב מתקדם. אחרים אולי מאובחנים מוקדם, אבל בוחרים שלא לטפל בסרטן הערמונית שלהם, ומעדיפים במקום זאת המתנה ומעקב.

"דחיית האבחון של סרטן הערמונית או הטיפול בו פותח את הדלת למחלות עצם וחושף שלא לצורך גברים למחלה מסכנת חיים אחרת", מזהיר ד"ר סמאדי. אירועים הקשורים בשלד (SRE) בגלל מחלות עצם כגון שבר או פגיעה בחוט השידרה הם חמורים לכשעצמם, אבל הם גם יכולים להפריע לטיפול בסרטן הערמונית של הגבר.

"לרוע המזל, גברים רבים לא מודעים לכך שלאבחון של סרטן הערמונית בשלב מאוחר יש השלכות מעבר לסרטן עצמו", מספר ד"ר סמאדי. "מחלות עצם שקשורות לסרטן הערמונית הן הוכחה נוספת לאופי הבלתי אחראי של ההמלצה של כוח המשימה של ממשלת ארה"ב נגד בדיקת PSA".

כ-75 אחוזים מהגברים שאובחן אצלם סרטן הערמונית בצורה מתקדמת יפתחו גרורות בעצמות.

"גברים לא צריכים לחשוש ממחלות עצם, אבל הם חייבים לדעת עליהן", אומר ד"ר סמאדי. "זה לא בלתי נמנע. אבחון מוקדם שמתחיל בבדיקת PSA וטיפול מהיר באמצעות ניתוח רובוטי להסרת הערמונית יכולים לעזור לסלק את סרטן הערמונית הרבה לפני שהעצמות נפגעות".

ד"ר דיוויד סמאדי הוא סגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני", והיוצר של SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי).

 

קישורים קשורים:

http://il.­smart-­surgery.­com/
http://www.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology-il.com/
http://www.roboticoncology.com/

 

ליצירת קשר

ד"ר דיוויד סמאדי

1-212-241-8779

   טלפון בארץ057-945-9279

מקור: http://www.il.smart-surgery.com/

Don Hamerman ד"ר דיוויד סמאדי צילום דון המרמן