אהבה, אינטימיות וסקס אחרי ניתוח סרטן הערמונית: איך זה נעשה

המנתח הרובוטי מהמרכז הרפואי הר סיני, ד"ר דיוויד סמאדי, מספר כיצד טכניקת הניתוח שלו SMART משמרת את האונות המינית אחרי טיפול בסרטן הערמונית

ניו יורק: מטופל,  מנתח סרטן הערמונית ורובוט נכנסים לחדר ניתוח - זאת לא בדיחה. כשסרטן הערמונית הוא שורת המחץ, השימור של תפקוד הזיקפה והנאה ממין אחרי ניתוח להסרת הערמונית הם עניין רציני. גברים רבים עם סרטן הערמונית משתוקקים לסלק אותו, אבל התוצאות האפשריות מדאיגות מאוד. כיצד אוכל להיות בטוח שחיי המין שלי יחיו כל עוד אני חי? האמת היא שניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית, טיפולים בסרטן הערמונית והתאוששות הם מאוד פרטניים, אבל מנתח אחד מציב את הרף מאוד גבוה.

מנתח סרטן הערמונית מהמרכז הרפואי הר סיני, ד"ר דיוויד סמאדי, מסביר כיצד הוא והרובוט שלו ממטבים את איכות החיים של גברים אחרי סרטן הערמונית. "אנו מכוונים לשלושה גורמי הצלחה -- ריפוי סרטן הערמונית, אונות מינית ושליטה על השתן", אמר ד"ר סמאדי. "כדי להגיע לשם אנחנו צריכים שלושה רכיבים קריטיים -- המטופל הנכון עם סרטן ערמונית מקומי, טכניקת ניתוחים רובוטיים מעולה ומחויבות של המטופל להחלמה".

כאדם שנמצא כמעט כל יום לצד רובוט, ד"ר סמאדי נותן קרדיט למי שמגיע. העמית לעבודה האלקטרוני שלו הוא פשוט עוד חבר בצוות הניתוח המסור שלו. הנה דעתו על שיתוף הרובוט: "רובוטיקה היא חלק חשוב בקריירה המתפתחת שלי כמנתח, אבל זה לא שפשוט קפצתי מניתוחים מסורתיים ולפרוסקופיים לרובוט. האופן שבו אני מנתח מבוסס על שינוי שנובע מניסיון. מצאתי דרך לשפר את התוצאות על ידי שילוב של מיומנויות בכל שלוש שיטות הניתוח".

התוצאות הניתוחיות האלה מדברות בשם עצמן בקול רם וברור. בטיפולו של ד"ר סמאדי ועם ציות נאות למעקב שאחרי הניתוח, 96 אחוזים מהמטופלים מחזירים את השליטה על השתן בתוך חודשיים- שלושה ו-85 אחוזים בעלי אונות מינית 12-24 חודשים אחרי הניתוח.

אבל איך בדיוק הוא עושה את זה? יש אנשים שאולי חושבים שזה פשוט, רק לשלוט ברובוט המאוד מוערך דה-וינצ'י, אבל ד"ר סמאדי אומר שזה רחוק מהאמת.

"אם הייתי אחראי רק על הסרת הערמונית עם הסרטן, העבודה שלי הייתה הרבה יותר קלה", הוא מודה. "אבל למטופלים מגיע הרבה יותר מזה. הדבר הכי חשוב מבחינתי היה למצוא דרך להסיר את בלוטת הערמונית בלי לפגוע בפונקציות שחיוניות לחיים נוחים ומהנים אחרי ההחלמה".

הסבר על ניתוחי SMART

העיקרון של הניתוחים הרובוטיים להסרת הערמונית SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי) הוא לעשות פחות כדי להשיג יותר.

שלא כמו ניתוחי הסרת הערמונית המסורתיים שבהם ניגשים לערמונית מבחוץ, בניתוחי SMART ניגשים לערמונית מבפנים החוצה. מבלי לחתוך או לפגוע בשלושה אזורים קריטיים -- המחתלת התוך אגנית, צרורות העצבים וכלי הדם וסוגר השתן -- ד"ר סמאדי ממטב את התפקוד המיני ונקיטת השתן אחרי הניתוח.

יתר על כן, מכלול הווריד הגבי נשאר ללא תפרים עד סוף ההליך, וזה מאפשר לד"ר סמאדי לשלוט על האורך של השופכה ולמזער דליפות אחרי הניתוח. הוא משתמש רק במספריים ואטבים קרים, לעולם לא במצרב שמאוד פוגע בעצבים, וכל ניתוח מהפתיחה עד הסגירה הוא לחלוטין בידיו.

כמובן, הרובוט מעצים את כל השלבים האלה. ראות משופרת, פחות אובדן דם ויותר מיומנות אצבעות – כל אלה מקורם בדיוק של הרובוט. אבל עם כל אהבתנו לטכנולוגיה, המטופלים בכל זאת רוצים לדעת: מה קורה אם הרובוט מתקלקל?

כאן המומחיות המשולשת של ד"ר סמאדי סוגרת את המעגל. הוא מזהיר: "יש יותר ויותר מנתחים רובוטיים, אבל המטופלים צריכים לשאול שאלות נוקבות. האם המנתח הרובוטי שלך מנוסה בניתוחים אונקולוגיים מסורתיים או שהוא רק טכנאי רובוטי שהוכשר לאחרונה?"

לגבי ד"ר סמאדי, התשובה ברורה לחלוטין ליותר מארבעת אלפים גברים ומשפחותיהם שלהם הוא עזר להפוך את סרטן הערמונית לזיכרון רחוק.

ד"ר סמאדי מחזק את הגברים בדברים האלה: "תבחר את הטיפול בתבונה, אבל תבחר את המנתח שלך ביותר תבונה. ואל תהסס לנצל את הכלים לטיפול באין אונות כגון תרופות דרך הפה או זריקות לפין אחרי הניתוח. ייתכן שתזדקק להם רק לזמן קצר, אבל הם יחזירו אותך לתלם מהר יותר. המטופלים צריכים למלא תפקיד פעיל בהחלמה שלהם מהאבחון עד לחיים בריאים ומאושרים אחרי הניתוח".

ד"ר דיוויד סמאדי הוא סגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני" בניו יורק, והיוצר של SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי).

קישורים קשורים:

http://il.­smart-­surgery.­com/
http://www.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology-il.com/
http://www.roboticoncology.com/

 

סרטוני וידיאו נבחרים:

 

POSTATE CANCER BREAKING NEWS - Sex After Prostate Surgery: 
http://www.youtube.com/watch?v=Ojonz5rAeJI&list=UUZvOHUgjV5EzAS-ZSOBeEGw&index=1&feature=plcp.

 

News: PSA Tests Save Lives - RoboticOncology.com:

http://www.youtube.com/watch?v=fr6HhAnsUAM&list=UUZvOHUgjV5EzAS-ZSOBeEGw&index=3&feature=plcp  

 

Prostate Cancer Survivor, Patrick Walsh, Shares His Take on Beating Prostate Cancer:

http://www.youtube.com/watch?v=nFznpq3DLDE&feature=g-vrec 

 

צילום יח"צ לשימוש ללא עלות מצורף: ד"ר דיוויד סמאדי צילום דון המרמן Don Hamerman

ליצירת קשר

ד"ר דיוויד סמאדי

1-212-241-8779

טלפון בארץ 057-945-9279

מקור: http://www.il.smart-surgery.com/