פלאנה ופלאנה מפרסמות את ההצהרה הבאה: אלכס סאאב קורא תיגר על כתב האישום בבית המשפט בארה"ב

פלאנה ופלאנה מפרסמות את ההצהרה הבאה: אלכס סאאב קורא תיגר על כתב האישום בבית המשפט בארה"ב

וושינגטון, 7 ביולי 2021, (GLOBE NEWSWIRE) :

הצוות המשפטי של בייקר הוסטטלר, המייצג את מר אלכס סאאב, הגיש את תקציר הפתיחה שלו בבית המשפט לערעורים של ארצות הברית באיזור האחד עשר, וערער על החלטתו של השופט המחוזי במיאמי שסירב לשקול את מעמדו של מר סאאב כדיפלומט החסין מהליכים בארה"ב אלא אם כן ועד שהוא יופיע באופן אישי בארצות הברית.

מר סאאב נעצר שלא כדין, לבקשת רשויות אכיפת החוק בארה"ב, בקאבו ורדה, שם עצר מטוסו כדי לתדלק. הוא למעשה נסע מוונצואלה לאיראן בשליחות דיפלומטית, וביקש סיוע הומניטארי בעיצומה של מגפת הקורונה. קיים עקרון מבוסס היטב של המשפט הבינלאומי, כי דיפלומטים הנוסעים מארץ מוצאם למשרה בחו"ל, בין אם כשליח מיוחד כמו מר סאאב ובין אם כחלק ממשימה קבועה, זכאים לחסינות דיפלומטית ממעצר או עיכוב. בהתאם לכך, בהוראת ממשלתו שלו, הוא התנגד נמרצות להסגרתו לארצות הברית.

מר סאאב, שמוגש נגדו כתב אישום בארה"ב בגין עוולות לכאורה בוונצואלה ובמדינות שכנות, ביקש להעלות נקודה זו בפני השופט המחוזי במיאמי, שסירב לשקול את חסינותו עד שהסכים להופיע באופן אישי בפני השופט בארצות הברית. השופט הסתמך בהחלטתו על דוקטרינת "חוסר הזכאות של הנמלט", שהיא הוראה מומצאת של שופט הקובעת כי אנשים שנמלטו מסמכותו של בית המשפט אינם יכולים להעלות טיעונים משפטיים עד להבאתם פיזית בפני בית המשפט.

עם זאת, דוקטרינה זו אינה חלה בעניינו של מר סאאב משום שהוא מעולם לא נמלט מארצות הברית או מרשויות אכיפת החוק בארה"ב, והתנגד להסגרתו לארצות הברית משום שהוא דיפלומט בשליחות הזכאי לחסינות. בהתאם לכך, מר סאאב ערער על פסיקת השופט המחוזי לבית המשפט לערעורים של בית המשפט לערעורים של בית המשפט באיזור האחד עשר. בתקציר הפתיחה שלו הבהיר מר סאאב כי הוא אינו נמלט מארצות הברית וכי כשליח המיוחד של ונצואלה לאיראן, הוא ראש דיפלומטי של הנציגות על פי אמנת וינה ליחסים דיפלומטיים משנת 1961 וחוק היחסים הדיפלומטיים של ארצות הברית, המיישם את התחייבויות האמנה האמריקאית על פי אמנה זו. למעשה, בית המשפט באיזור האחד עשר הגיע למסקנה ששליח המיוחד כמו מר סאאב זכאי לחסינות בתיק שהגיע להחלטה ב-1984, עבדולעזיז נגד מטו. מחוז דייד, 741 F.2d 1328 (11th Cir. 1984). מקרה זה מהווה תקדים מחייב הן לשופט המחוזי והן לבית המשפט לערעורים.

בהתאם לכך, ביקש מר סאאב מבית המשפט לערעורים לדחות את בקשת בית המשפט המחוזי לדוקטרינת חוסר הזכאות של הנמלט ולפסוק כי הוא זכאי לחסינות ממעצר, עיכוב והסגרה לארצות הברית, תוך דחיית התיק נגדו.

ליצירת קשר:

José Manuel Pinto Monteiro
+234 803 300 4903
Falana & Falana Chambers

*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית GLOBE NEWSWIRE