התפקיד הכפול של מטפורמין: סוכרת וסרטן הערמונית

חוקרים מצאו שגברים סוכרתיים עם סרטן הערמונית חיו יותר כשטופלו במטפורמין, מדווח ד"ר דיוויד ב. סמאדי, מנתח ניתוחי ערמונית רובוטיים מוביל

(ניו יורק) לחוקרים בקנדה יש חדשות טובות לגברים עם סוכרת מסוג 2 וסרטן הערמונית. שימוש ארוך טווח במטפורמין לבקרת רמת הסוכר בדם עשוי גם להפחית את הסיכון למוות מסרטן הערמונית. על כל שישה חודשים של טיפול מצטבר במטפורמין אחרי אבחון סרטן הערמונית, הסיכון למוות ירד ב-24%. מטפורמין, שנמכר בשמות המסחריים גלוקופאג', גלומטזה ריומט ופורטמט, נרשם לעיתים תכופות לאנשים עם סוכרת מסוג 2, לפעמים יחד עם אינסולין.

 

דיוויד סמאדי, מנהל מחלקת אורולוגיה, ראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל ופרופסור לאורולוגיה בבית הספר לרפואה Hofstra North Shore-LIJ, מאמין שהממצאים האלה על השפעה צולבת יכולים להיות מאוד משמעותיים לאור השכיחות של שתי המחלות, בייחוד בגברים מבוגרים. אולם, יש צורך במחקר נוסף לפני שיוסיפו את המטפורמין לרשימת הטיפולים בסרטן הערמונית, שכוללת ניתוחי ערמונית רובוטיים והקרנות של סרטן הערמונית.

התוצאות של המטפורמין מבוססות על סקירה של תיקים רפואיים של גברים קנדיים עם סוכרת וגם סרטן הערמונית. בתצפיות של קרוב ל-4,000 גברים, כולם בני 67 ומעלה, התגלה קשר חזק בין שימוש ארוך טווח במטפורמין וסיכון נמוך יותר למוות מסרטן הערמונית. מעניין שגם התמותה מכל הסיבות פחתה אחרי טיפול של שישה חודשים במטפורמין.

הממצאים מופיעים בגליון ה-5 באוגוסט 2013 של כתב העת Journal of Clinical Oncology: http://jco.ascopubs.org/content/early/2013/08/05/JCO.2012.46.7043.abstract

"ההשפעה המורכבת של מטפורמין על תמותה שספציפית לסרטן הערמונית נראית משמעותית", אומר ד"ר סמאדי. "כשלתרופה יש היסטוריה ארוכה של הצלחה עם מחלה אחת, יש לנו עניין לחקור כיצד היא עשויה להועיל גם לאנשים עם מחלות אחרות. ככל שנדע יותר, אולי מטפורמין יהפוך בעתיד לטיפול מוסף בסרטן הערמונית".

מטפורמין הוא תרופה זולה, בטוחה ועם סיבולת טובה, ולכן השימוש בו מאוד נרחב ומוערך בטיפול בסוכרת מסוג 2. התגובה למינון ארוך הטווח שקשורה לסרטן הערמונית נראתה רק בקרב אותו השליש מהגברים שנטלו מינון רגיל של מטפורמין, לא אצל שני השלישים הנותרים שהשתמשו בטיפולים מסוגים אחרים לסוכרת.

למרות שהממצאים בשום אופן לא מצביעים על כך שהשימוש במטפורמין מונע את סרטן הערמונית, הם בהחלט מספקים בסיס מבטיח למחקר נוסף. החוקרים מתכוונים לחקור את השימוש במטפורמין בחולי סרטן הערמונית, באופן בלתי תלוי בסוכרת מסוג 2, באמצעות ניסויים אקראיים בקנה מידה גדול.

בשלב זה החוקרים הסיקו שיש להמשיך את השימוש במטפורמין כטיפול קו ראשון בסוכרת סוג 2, בייחוד בגברים שיש להם גם סרטן הערמונית.

ד"ר סמאדי עומד בראש צוות מגוון של מומחים לסרטן הערמונית במרכז לטיפול בסרטן הערמונית של בית החולים לנוקס היל בניו יורק.

ד"ר דיוויד סמאדי הוא  מנהל מחלקת אורולוגיה וראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל. כאורולוג מומחה ואונקולוג שמתמחה באבחון וטיפול במחלות אורולוגיות, סרטן הכליות, סרטן שלפוחית השתן וסרטן הערמונית, הוא גם מתמחה בטיפולים זעיר פולשניים מתקדמים רבים בסרטן הערמונית, כולל טכניקת הניתוח הרובוטי החדשנית שלו, SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי). מידע נוסף על ד"ר סמאדי אפשר למצוא באתר שלו http:// http://il.smart-surgery.com/

 

קישורים קשורים:

http://www.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology.com/

http://www.roboticoncology-il.com/

מידע ליצירת קשר:

 

ד"ר דיוויד ב. סמאדי

מנהל מחלקת אורולוגיה,

ראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל

פרופסור לאורולוגיה בבית הספר לרפואה Hofstra North Shore-LIJ

 

 

אן אנגקאיה, מנהלת המרפאה

 

טלפון: 1-212-365-5000

פקס: Fax: 1-646-692-6744

 

כתובת:

485 Madison Avenue

21st floor

New York, New York 10022

http://il.smart-surgery.com/contact/

 

 

מקור:  http://il.smart-surgery.com/