הסנאטורית הילרי קלינטון, סגנית ראש ממשלת קנדה כריסטיה פרילנד, אופרה ווינפרי, מלאלה, כריסטין לגארד, מישל אובמה ומנהיגות נשים גלובליות מיותר מ-14 מדינות

הסנאטורית הילרי קלינטון, סגנית ראש ממשלת קנדה כריסטיה פרילנד, אופרה ווינפרי, מלאלה, כריסטין לגארד, מישל אובמה ומנהיגות נשים גלובליות מיותר מ-14 מדינות חתמו על מכתב פתוח הקורא לפעולת האו"ם נגד איראן

 

המכתב הפתוח, שפורסם בניו יורק טיימס ביום ראשון, קורא לגירושה המיידי של הרפובליקה האסלאמית של איראן מוועדת האו"ם למעמד האישה

 

וושינגטון, 30 באוקטובר 2022, (GLOBE NEWSWIRE) :

 

הנשים המובילות בעולם בעסקים, בפוליטיקה, בהסברה ובאמנויות פרסמו ביום ראשון בניו יורק טיימס מכתב פתוח הקורא לסילוקה המיידי של הרפובליקה האסלאמית של איראן (IRI) מוועדת האו"ם למעמד האישה (CSW). 

 

בין החותמים על המכתב: הסנאטורית הילרי קלינטון, סגנית ראש ממשלת קנדה ושרת האוצר כריסטיה פרילנד, אשת התקשורת והפילנתרופית אופרה ווינפרי, כלת פרס נובל לשלום ופעילת החינוך מלאלה יוספזאי, הכלכלנית ואשת הפוליטיקה הבולטת כריסטין לגארד, הגברת הראשונה לשעבר של ארצות הברית ותומכת בחינוך בנות מישל אובמה, מנכ"לית לשעבר UN Women  פומזילה מלמבו-נגקוקה, לשעבר ראש ועידת שינוי האקלים של האו"ם כריסטיאנה פיגרס DBE, הגברת הראשונה לשעבר של ארצות הברית ועורכת דין לענייני חינוך לורה בוש, כלת פרס נובל לשלום ופעילת זכויות אדם נדיה מוראד ונשים בעמדות מנהיגות מ -14 מדינות (וחותמים נוספים). 

 

מאמץ עולמי זה – שותפות בין "קולות חיוניים", "למען חירויות" וקואליציה של נשים מנהיגות איראניות – מגיע על רקע יותר מ-40 יום של מחאות כלל-עולמיות שהושקו והובלו על-ידי נשים וילדות איראניות לאחר מותה הטרגי של מהסה ג‘ינה אמיני בת ה-22. המפגינים דורשים צדק לאחר שאמיני מתה ב-16 בספטמבר 2022 בעת שהיתה במעצר המשטרה. אמיני נעצרה על ידי "משטרת המוסר" של הרפובליקה האסלאמית של איראן בחשד שלא צייתה לחוקי החיג‘אב המחייבים. 

 

דיווחים על עונשים קיצוניים וסנקציות קשות מצד שלטונות איראן על מפגינים הציפו את הכותרות הבינלאומיות ואת הפידים ברשתות החברתיות בשבועות שחלפו מאז מותה של אמיני וזכו לתשומת לב ולביקורת ברחבי העולם. 

 

קבוצת הנשים המנהיגות, החתומות על המכתב, התאחדה לאות הזדהות עם נשים ונערות איראניות תוך קריאה ברורה לפעולה: סילוקה המיידי של הרפובליקה האסלאמית של איראן מוועדת מעמד האישה

 

בימים הראשונים לעלייתו לאוויר, המכתב קיבל יותר מ-21,000 חתימות וגדל. בנוסף, יותר מ-130,000 עותרים חתמו גם הם על מכתב המבקש את אותה תוצאה בכתובת Change.org.

 

במכתב הפתוח נאמר: "אנו מגנים את האלימות הברוטלית של כוחות הביטחון נגד מפגינים לא אלימים... מוקדם יותר השנה, למורת רוחם של פעילים למען זכויות נשים ברחבי העולם, החלה איראן כהונה בת ארבע שנים בוועדה למעמד האישה של האו"ם, המונה 45 חברים. גוף עולמי בולט זה מוקדש באופן בלעדי לקידום שוויון מגדרי והעצמת נשים. הרפובליקה האסלאמית של איראן, דיכוי שיטתי וארוך שנים של נשים היה צריך לפסול אותן מלהיבחר ל-CSW". 

 

המכתב גם מקונן על התנהלותה של הרפובליקה האסלאמית של איראן בכל הנוגע לזכויות נשים, בנימוק של אי-שוויון מגדרי ואפליה חוקית נגד נשים בכל הנוגע לנישואין, גירושין, ירושה, תיקי משמורת ילדים ולבוש. הגבלות אלה כוללות את המנדט המחייב נשים לעטות כיסויי ראש בתחילת גיל ההתבגרות. 

 

החותמים על המכתב מזהירים, כי האלימות ואובדן החיים יימשכו ללא התערבות עולמית בדרגים הגבוהים ביותר וכי הוועדה למעמד האישה תאבד את אמינותה בכל יום בו תישאר הרפובליקה האסלאמית של איראן חברה בו.  

 

"זהו רגע קריטי עבור מנהיגי הקהילה הבינלאומית להפגין באופן קולני וחד משמעי את תמיכתם בזכויות נשים על ידי עמידה בסולידריות עם נשים ונערות איראניות", נכתב במכתב. 

 

הציבור מוזמן לקרוא את המכתב המלא כאן. להצטרפות לתנועה חתמו כאן

 

אודות Vital Voices Global Partnership 


השותפות הגלובלית של Vital Voices, החוגגת כעת 25 שנה, השקיעה ישירות ביותר מ-20,000 נשים מנהיגות ב-184 מדינות וטריטוריות מאז הקמתה ב-1997. מונעת על ידי האמת האוניברסלית שנשים הן המפתח להתקדמות בקהילותיהן ומדינות אינן יכולות להתקדם ללא נשים בעמדות מנהיגות, Vital Voices  סיפקה תמיכה מוקדמת למנהיגים שהפכו לחתני פרס נובל לשלום, חתני פרס משוררי הנוער בארה"ב, ראשי ממשלה, חדשנים עטורי פרסים, מגיני זכויות אדם חלוציים ויזמים חברתיים פורצי דרך, כולל אמנדה גורמן ומלאלה יוספזאי. במאמץ לקדם ולהרחיב עבודה זו, בשנת 2022 פתחה Vital Voices  את הדלתות לשגרירות העולמית הראשונה בעולם לנשים, המטה העולמי למנהיגות נשים של Vital Voices. זהו מרחב ראשון מסוגו המאפשר התכנסות, חדשנות, תכנון ופעולה – כל זאת במטרה לשרת נשים מנהיגות שלוקחות על עצמן את האתגרים הגדולים ביותר בעולם.

www.vitalvoices.org

 

אודות For Freedoms 


For Freedoms הוא קולקטיב אמנים שמרכז את האמנות והיצירה כזרז לחיבור טרנספורמטיבי ולשחרור קולקטיבי. 

 

על ידי שימוש בכוחה של האמנות, אנו שואפים להעמיק ולהרחיב את יכולתנו לחקור את מה שיש ולדמיין מה יכול להיות.

 

יחד, אנו מחפשים התרחבות אינסופית. 

www.forfreedoms.com

 

קבצים מצורפים

 

למידע נוסף

Vital Voices Global Partnership

media@vitalvoices.org

 

*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית GLOBE NEWSWIRE