ארגון הנשיאים הצעירים (YPO): האמון הכלכלי באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה ירד לשפל של שלוש שנים

אבו דאבי, איחוד האמירויות, 9 בפברואר 2016 (GLOBE NEWSWIRE) :

 

 

 האמון הכלכלי בקרב מנכלים במזרח התיכון וצפון אפריקה ירד ברבעון האחרון של 2015 לשפל של שלוש שנים. מדד האמון YPO Global Pulse באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה ירד זה החודש החמישי ברציפות, ירידה של נקודה אחת ל-56.4, מתחת למדד האמון העולמי שהוא 58.0.

 

תמונה שנלווית להודעה זאת זמינה בכתובת http://www.globenewswire.com/newsroom/prs/?pkgid=38850

 

הירידה באמון הורגשה ברוב הכלכלות החשובות באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה, כי מחירי נפט נמוכים ואי שקט פוליטי וחברתי במדינות רבות המשיכו לשחוק את האמון. האמון הכלכלי באיחוד האמירויות ירד ב-7.2 נקודות ל-50.3, הרמה הכי נמוכה שלו בשש שנות קיומו של המדד. באופן דומה, בערב הסעודית נמשכה הירידה המדאיגה, כשהמדד צנח ב-14.7 נקודות ל-39.4, אחרי ירידה של 17.9 נקודות ברבעון הקודם. המרד ירד גם במצרים, קזחסטן, פקיסטן וסוריה. בניגוד מוחלט לכך, לבנון דיווחה על עלייה באמון של 4.7 נקודות ל-53.6.

 

"מחירי נפט נמוכים ואי שקט אזרחי באזור ממשיכים להשפיע על רמות האמון בקרב המנהיגים העסקיים", אמר חאתם אל-נאזר, שותף מנהל ב-HK Ventures וחבר בסניפי קטאר וקהיר של YPO. "בלי עלייה במחירי הנפט או לפחות בקרה כלשהי על התפוקה, סביר שרוב המדינות המייצאות נפט באזור יתמודדו עם שנת 2016 קשה במיוחד. אמנם לא כל המדינות באזור מייצאות נפט, אבל המנכלים בכל האזור ימשיכו לסלוד מסיכונים במידה מסוימת באקלים הנוכחי, במיוחד במדינות מועצת המפרץ לשיתוף פעולה שבהם הממשלות נתונות ללחץ לקצץ בהוצאות ולהגדיל את ההכנסות שלהן שלא מנפט".

 

אפשר לראות בבירור את ההשפעה השלילית של הירידה במחירי הנפט בתת האזור מועצת המפרץ לשיתוף פעולה של אזור המזרח התיכון ואפריקה במדינות יצואניות הנפט החשובות בחריין, כוויית, עומאן, קטאר ערב הסעודית ואיחוד האמירויות. האמון במדינות מועצת המפרץ לשיתוף פעולה ירד ב-25.0 נקודות מאז שמחירי הנפט התחילו לרדת באוקטובר 2014, מ-70.0 ל-45.0. הירידה במחירי הנפט מאלצת את הממשלות האלה להפחית הוצאות, להעלות מיסים או ללוות כי ההכנסות מנפט מממנות את ההוצאה הממשלתית.

 

ברמה העולמית, מדד האמון YPO Global Pulse המשולב נשאר ללא שינוי 58.0 ברבעון האחרון של 2015, הרמה הכי נמוכה שלו מאז הרבעון השלישי של 2011, בשיא המיתון הכלכלי העולמי. האמון בארצות הברית ירד ב-0.8 נקודות ל-59.1, ואילו אפריקה ירדה ב-3.3 נקודות ל-51.0. האיחוד האירופי נשאר ללא שינוי כמעט, עלייה של 0.3 נקודות ל-60.5. רק אסיה שעלתה ב-2.4 נקודות ל-59.7 ואמריקה הלטינית שזינקה ב-4.8 נקודות ל-54.5 רשמו עלייה מהותית כלשהי באמון הכלכלי.

 

ממצאים חשובים באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה

 

התנאים הכלכליים עומדים להתדרדר. במבט קדימה, יותר משליש (36%) מהמנכלים של YPO צופים שהתנאים העסקיים והכלכליים יורעו במחצית הראשונה של 2016, ו-35% צופים שהסביבה הכלכלית תשתנה במעט או לא תשתנה. רק 29% צופים שיפור.

 

המנכלים עדיין אופטימיים לגבי סיכויי הצמיחה. למרות שכל שלושת הרכיבים של מדד YPO Global Pulse (שעוקבים אחרי המכירות, התעסוקה וההשקעה הקבועה) ירדו ברבעון הרביעי, המנהיגים העסקיים באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה עדיין אופטימיים יחסית לגבי הסיכויים של הארגון שלהם ב-2016.

 

כמעט שני שלישים (60%) מהמנכלים שנסקרו ציפו שיגדילו הכנסות בשנה שלפנינו, לעומת רק 17% שצפו קיטון במחזור. יותר משליש (40%) ציפו להגדיל את מספר העובדים בארגון שלהם, לעומת 13% שציפו לקצץ בכוח האדם. 48% מהמשיבים ציפו להגדיל את ההשקעה הקבועה, לעומת רק 13% שצפו קיטון.

 

מדד האמון YPO Global Pulse

 

בסקר האלקטרוני הרבעוני, שנערך בשבועיים הראשונים של ינואר 2016, נאספו תשובות מ-1,994 מנכלים ברחבי העולם, כולל 108 באזור המזרח התיכון/ צפון אפריקה. בקרו באתר www.ypo.org/globalpulse למידע נוסף על שיטת הסקר ותוצאות מרחבי העולם.

 

אודות YPO

 

YPO (ארגון הנשיאים הצעירים) הוא רשת גלובלית ללא מטרת רווח של מנכ"לים צעירים שמחוברים באמצעות המטרה המשותפת להפוך למנהיגים טובים יותר באמצעות השכלה והחלפת רעיונות. YPO, שנוסד ב-1950, מספק ל-23,000 עמיתים ומשפחותיהם ב-130 מדינות גישה להתנסויות ייחודיות, משאבי השכלה מהמעלה הראשונה, גישה לשיתופי פעולה עם מוסדות מובילים והשתתפות ברשתות מתמחות כדי לתמוך במנהיגות העסקית, הקהילתית והאישית שלהם. בסך הכל, חברות שמנוהלות על ידי חברי YPO מעסיקות יותר מ-15 מיליון אנשים ברחבי העולם ומפיקות הכנסות שנתיות בסך 6 טריליון דולר. למידע נוסף, בקרו באתר www.ypo.org.

 

זהו תרגום לא רשמי של ההודעה המקורית. ההודעה בשפתה המקורית היא הגרסה הרשמית והמוסמכת היחידה.

 

 

ליצירת קשר:

          YPO (Young Presidents' Organization)

Linda Fisk

משרד: +1.972.629.7305 (ארצות ברית)

נייד: +1.972.207.4298

         press@ypo.org

 

 

 

*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית GLOBENEWSWIRE