חולי סרטן הערמונית בארה"ב: למה HIFU לא זמין עבורכם?

בין האפשרויות הרבות לטיפול בסרטן הערמוניתבהליך HIFU (גלי על-קול הממוקדים בעוצמה גבוהה) משתמשים בגלי קול כדי לחמם ולהרוס רקמות ערמונית חולות. מספר הולך וגדל של רופאים מקדמים את HIFU, אבל ההליך הנסיוני להסרת הערמונית לא קיבל את אישור ה-FDA (רשות המזון והתרופות) בארצות הברית. ד"ר דיוויד סמאדי, סגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני", מודאג מאופן השיווק של HIFU.

 

"HIFU עדיין בחיתוליו כשמדובר בסרטן הערמונית בארה"ב", אמר ד"ר סמאדי. "ידוע לנו מעט מאוד על הבטיחות, המועילות וההשפעות ארוכות הטווח של ההליך". ד"ר סמאדי דיבר על האופן שבו HIFU, שמחייב גברים בארה"ב לנסוע למדינה אחרת בשביל ההליך, מוצג לחולים. "רואים אתרים שמקדמים את HIFU ולעיתים קרובות היתרונות של ההליך משולבים עם היתרונות של חופשה נפלאה באיי בהאמה, לדוגמה. הם מטשטשים את הגבולות בין טיפול רפואי מוכח שמתמקד בחולה ובין טיול ובילוי. אני לא חושב שזה המסר שעלינו להעביר לגברים עם סרטן מסכן חיים".

 

Sonablate® 500 הוא המכשיר המועדף לטיפולים בסרטן הערמונית בהליכי HIFU. למרות שהטכנולוגיה קיימת כבר בערך עשור, דוחות מצביעים על כך שפחות מ-10,000 הליכים בוצעו בכל העולם. באמצעות גשוש רקטלי, הרופא מכוון אלומה על-קולית אל הרקמה הסרטנית, שמאוחר יותר מוצאת מהגוף בדרך הטבעית.

 

מדוע ההליך HIFU לא אושר?

 

שיעורי ההצלחה של HIFU מחווירים לעומת ניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית. אחרי שביצע כמעט 4,000 ניתוחים מוצלחים להסרת סרטן הערמונית, לד"ר סמאדי יש שיעור ריפוי של 97 אחוזים באמצעות SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי) שלו והקפדה הולמת על טיפול אחרי הניתוח ומעקב. בשיטת HIFU, ל-87 אחוזים מהמטופלים יש ביופסיה שלילית ששה חודשים אחרי ההליך. ד"ר סמאדי מאמין שחוסר הרצון של ה-FDA לאשר את HIFU לסרטן הערמונית מבוסס על נתונים מוגבלים ורשימה ארוכה של סיכונים אפשריים שצריך לבדוק אותם.

 

"לגבי HIFU, אף אחד לא מדבר על מה שיקרה עשר- עשרים שנה אחרי ההליך כי פשוט לא יודעים", אומר ד"ר סמאדי. "מה שאנחנו כן יודעים על תופעות לוואי יכול להיות חמור למדי".

האמת על טיפול בסרטן הערמונית באמצעות HIFU

 

1. חסרה מומחיות

 

בדומה לקרינה, הטיפול ב-HIFU מתבסס על נתוני PSA, ביופסיה וסריקת CT כדי לקבוע את הגודל, הצורה והמיקום של הגידול של סרטן הערמונית. ד"ר סמאדי אמנם משתמש באותם כלי אבחון, אבל את המומחיות שלו בהסרת סרטן הערמונית מחזק ידע ממקור ראשון. ההשפעה של הסרטן על הערמונית, שלפוחית הזרע וקשרי הלימפה אינה ברורה לפני שרואים אותה במהלך הניתוח. "למעשה", הוא אומר, "ב-40 אחוזים מהמקרים – מספר מדהים – השלבים של סרטן הערמונית נקבעים בדיוק רב יותר באמצעות אנליזה של הגידול אחרי הניתוח".

 

יתר על כן, מהללים את HIFU כטכנולוגיה של "לחיצת עכבר", רעיון מפוקפק לדברי ד"ר סמאדי. "ניתוחים רובוטיים הם מאוד מתקדמים, הוא אומר, "אבל טכנולוגיה לא יכולה להחליף מומחיות. כשאני שומע אנשים אומרים שהמכשיר עושה את כל העבודה או שצריך רק ללחוץ על לחצן, אני מודאג מאוד".

 

2. פתרון חלקי

 

מומחי HIFU רבים מדגישים את העובדה שניתן לחזור על ההליך כדי "למכור" אותו. "איזה גבר רוצה לחזור על טיפול בסרטן הערמונית? אם קוראים בין השורות", אמר ד"ר סמאדי, "הם אומרים שלעיתים קרובות צריך לחזור על ההליך. זה פשוט לא כך ברוב הניתוחים הרובוטיים שלי".

 

3. הסיכונים בטיפול באמצעות HIFU

 

רשימת הסיכונים בשיטת HIFU היא ארוכה למדי. הדיווחים שונים, אבל נראה שאין אונות מופיעה בעד 30 אחוזים מהמטופלים בשנה שאחרי HIFU. זה כפול מהסיכון שבפניו עומדים המטופלים של ד"ר סמאדי. נקיטת שתן מוחזרת אצל בערך 88 אחוזים ממטופלי HIFU, ואילו 96 אחוזים מהמטופלים של ד"ר סמאדי מחזירים את השליטה בשתן תוך שנה אחרי הניתוח.

 

דלקת בערמונית, פגיעה בדופן הרקטום, אי נקיטה רקטלית, בעיות פליטה והישנות של סרטן הערמונית הן בין הסיכונים הנוספים של HIFU.

 

עם תשומת הלב המתמדת שלו לטיפול שאחרי הניתוח ולתוצאות המיטביות, הניתוח בשיטת SMART של ד"ר סמאדי נותן למטופלים את איכות החיים שמגיעה להם. "גברים רבים מחוץ לארה"ב באים אלי לניתוח להסרת הערמונית בשיטת SMART", אומר ד"ר סמאדי, "אבל גברים אמריקנים שנוסעים לארצות אחרות לניתוחים נסיוניים מוכרים את עצמם בזול. יש לנו את המומחים הטובים ביותר לסרטן הערמונית ואת אפשרויות הטיפול היעילות והמתקדמות ביותר כאן בבית".

 

ליצירת קשר

ד"ר דיוויד סמאדי

1-212-241-8779

טלפון בארץ 057-945-9279

 

קישורים קשורים:

 

http://www.roboticoncology-il.com/

http://www.il.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology.com

http://www.smart-surgery.com

 

מקור: http://www.roboticoncology-il.com/