האבחנה של סרטן הערמונית: להבין את ציון גליסון וקביעת השלב של המחלה

במחקר ארוך טווח נמצא שיש יותר סיכוי שסרטן ערמונית לא מטופל יתפשט מאשר יתחזק. המומחה לניתוחי ערמונית רובוטיים ד"ר דיוויד סמאדי מסביר את ההבדל.

 

ניו יורק -- מחקר על סרטן הערמונית שפורסם לאחרונה עוזר להבהיר את הסיכון שכרוך בהמתנה ומעקב ובמעקב פעיל. החוקרים מצאו שעם הרחבת השימוש בבדיקת PSA (האנטיגן שספציפי לערמונית), מספר האבחנות של סרטן הערמונית בשלב מאוחר צנח, אבל ציוני גליסון לא. מהממצאים שלהם עולה שגברים שבוחרים לא לטפל בסרטן הערמונית שלהם ניצבים בפני סכנה גדולה יותר שהמחלה תתפשט מאשר שהיא תתחזק.

 

בחלון נתונים שהשתרע על פני עשרים שנה (1982-2004), השכיחות של בדיקת PSA (האנטיגן שספציפי לערמונית) גדלה מ-42 אחוז ל-81  אחוז. בתקופה הזאת, מספר האבחנות של סרטן הערמונית בשלב מאוחר ירד ב-85 אחוז, אבל ציון גליסון קטן רק ב-30 אחוז. ד"ר דיוויד סמאדי, מומחה לניתוחי ערמונית רובוטיים ומנהל מחלקת אורולוגיה, ראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל ופרופסור לאורולוגיה בבית הספר לרפואה Hofstra North Shore-LIJ, מסביר את ההבדל בין קביעת השלב של סרטן הערמונית וציון גליסון.

 

"קביעת השלב של סרטן הערמונית משמשת לכימות ההתפשטות של המחלה בתוך או מעבר לערמונית. ציון גליסון מגדיר את האגרסיביות או הדרגה של הסרטן. באמצעות תוצאות של בדיקת PSA  וביופסיות אנחנו מנסים להגדיר את המחלה הכוללת של הגבר כמיטב יכולתנו", אמר ד"ר סמאדי.

 

האבחון של סרטן הערמונית יכול להיות מאתגר. בדיקת PSA מזהה עליות חדות ברמות של האנטיגן שספציפי לערמונית שיכולות להצביע על קיומו של סרטן. ביופסיה של הערמונית מספקת יותר נתונים על מאפייני המחלה, אבל המומחים מודים שקשה לצייר תמונה שלמה.

 

"למרות שהנתונים מראים שאפשר שסרטן ערמונית לא מטופל לא יהפוך לאגרסיבי, זה לא אומר שהוא יישאר במקום", מסביר ד"ר סמאדי. "אם לא נטפל בו, יש סבירות גבוהה שסרטן הערמונית יתפשט מעבר לערמונית. ניתוחי ערמונים רובוטיים מפחיתים את הסיכון הזה בכך שמסירים בהם לחלוטין את הערמונית עם הסרטן. אם תחכה עד שהסרטן יתפשט, ייתכן שההזדמנות לריפוי כבר אבדה".

 

בדיקה אחרי הניתוח של גידול הערמונית היא כיום האמצעי המוחלט היחידי לקביעת דרגת גליסון. למעשה, בעד כדי 40% מהמקרים אנליזה אחרי הניתוח מגלה שסרטן הערמונית של הגבר יותר אגרסיבי ממה שהראתה הביופסיה לפני הניתוח.

 

"מעניין לציין שהניתוחים הם שסיפקו את הנתונים למחקר הזה", הוסיף ד"ר סמאדי. "בלי אנליזה אחרי הניתוח של הגידולים, אנחנו לא יודעים את ההיקף האמיתי של סרטן הערמונית של הגבר".

המחקר הופיע בגליון ה-15 באוגוסט של Cancer Research, כתב העת של האגודה האמריקנית לחקר הסרטן, http://cancerres.aacrjournals.org/content/73/16/5163.

 

ד"ר סמאדי וצוות מומחי סרטן הערמונית שלו עוזרים לגברים ולמשפחותיהם לקבל את החלטות הטיפול המושכלות ביותר במרכז לטיפול בסרטן הערמונית של בית החולים לנוקס היל בניו יורק.

ד"ר דיוויד סמאדי הוא  מנהל מחלקת אורולוגיה וראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל. כאורולוג מומחה ואונקולוג שמתמחה באבחון וטיפול במחלות אורולוגיות, סרטן הכליות, סרטן שלפוחית השתן וסרטן הערמונית, הוא גם מתמחה בטיפולים זעיר פולשניים מתקדמים רבים בסרטן הערמונית, כולל טכניקת הניתוח הרובוטי החדשנית שלו, SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי). מידע נוסף על ד"ר סמאדי אפשר למצוא באתר שלו, http://www.roboticoncology-il.com/

 

קישורים קשורים:

 

http://www.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology.com/

http://www.roboticoncology-il.com/

 

סרטי וידאו קשורים:

 

בדיקות סקר לגילוי סרטן הערמונית– לחץ כאן

בדיקת PSA לגילוי סרטן הערמונית מצילה חיים – לחץ כאן

סקס אחרי סרטן הערמונית – לחץ כאן

Sex After Prostate Cancer - Click Here

מידע ליצירת קשר:

 

ד"ר דיוויד ב. סמאדי

מנהל מחלקת אורולוגיה,

ראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל

פרופסור לאורולוגיה בבית הספר לרפואה Hofstra North Shore-LIJ

 

אן אנגקאיה, מנהלת המרפאה

טלפון: 1-212-365-5000

פקס: Fax: 1-646-692-6744

כתובת:

485 Madison Avenue

21st floor

New York, New York 10022

 

מקור:  http://il.smart-surgery.com/