טסטוסטרון נמוך: ועדה של ה-FDA קוראת להפחית מרשמים לטסטוסטרון נמוך

8 באוקטובר 2014 

ד"ר דיוויד ב. סמאדי, מומחה לניתוחי ערמונית רובוטיים, מדבר על השכיחות של תרופות לטסטוסטרון נמוך והסיכונים הקשורים ללב ולערמונית

 

(ניו יורק) לפי הצבעה מהזמן האחרון בועדה מייעצת של מינהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA), צריך לרשום תרופות לטסטוסטרון נמוך רק לגברים עם הפרעות גנטיות או גידולים שגורמים לרמות טסטוסטרון נמוכות. ה-FDA אמנם לא קבע הגבלות כאלה, אבל ההמלצה של הוועדה היא בניגוד מוחלט לשימוש הגובר בתרופות כאלה לטיפול בכל דבר, מהפרעות בזיקפה עד לרמות אנרגיה מופחתות ודיכאון.

כיום, גברים בכל הגילים נוטלים תרופות לטסטוסטרון נמוך לטיפול במגוון רחב של תסמינים גופניים ונפשיים. המומחה לסרטן הערמונית ד"ר דיוויד ב. סמאדי, מנהל מחלקת אורולוגיה וראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל, מודאג מכך שטסטוסטרון נמוך משמש כאבחון "כלבו". התוצאה, הוא אומר, היא עודף במרשמים וחוסר בחקירה יסודית.

"העלייה הדרמטית במרשמים לטיפול בתחליפי טסטוסטרון (TRT) היא תוצאה של מנטליות של תיקון מהיר", אמר ד"ר סמאדי. "למרבה הצער, תרופות לטסטוסטרון נמוך נכנסו לתחום אפור ומשתמשים בהן עכשיו לבעיות כמו דחף מיני נמוך, דיכאון וחוסר אנרגיה. לעיתים קרובות מאוד לבעיות האלה יש סיבות רפואיות אחרות. מגיע לגברים חקירה מעמיקה יותר, לא פלסטר לתסמינים".

נמצא קשר בין סיכונים ללב וטיפול בטסטוסטרון

בנובמבר 2013, בקבוצה של יותר מ-8,000 מטופלים יוצאי צבא נמצא שיש סיכון מוגבר משמעותית לתוצאות שליליות, ביניהן שבץ, כאשר משתמשים בטיפול בטסטוסטרון אחרי אנגיוגרפיה (צילום העורקים הכליליים): http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1764051

במחקר מינואר 2014 על טיפול בטסטוסטרון ב-55,000 גברים נמצא שגברים מעל גיל 65 עשויים להכפיל את הסיכון להתקף לב על ידי צריכת התוספים האלה, ואילו גברים צעירים יותר עם מחלת לב קיימת עשויים לשלש את הסיכון שלהם. בגברים צעירים יותר, הסיכון הגדול ביותר להתקף לב נצפה בהתחלת הטיפול. המחקר התפרסם ב-PLOS One: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0085805

ביוני 2014 ה-FDA התחיל לחייב יצרנים של מוצרי טסטוסטרון לכלול אזהרה כללית על התוויות של התרופות המתייחסת לסיכון לקרישי דם בוורידים.

בריאות הערמונית וטיפול בטסטוסטרון

בדיוק החודש, האגודה לאנדוקרינולוגיה יעצה ל-FDA שטיפול בטסטוסטרון יינתן רק לגברים שעומדים בהנחיות האבחון של תת פעילות בלוטת המין. האגודה מביעה לעיתים קרובות את חששותיה מכמות הגברים שנרשמים להם תחליפי טסטוסטרון ללא צורך רפואי ברור. כמו ד"ר סמאדי, הם זהירים במיוחד לגבי גברים עם מחלת ערמונית שפירה קיימת, כי טסטוסטרון לעיתים קרובות מגדיל את גודל הערמונית וגורם להשתנה מופחתת.

לפעמים קשה לאבחן טסטוסטרון נמוך. רמות הטסטוסטרון משתנות במשך היום, וצריך סדרה של בדיקות דם כדי לקבל קריאה אמיתית. ד"ר סמאדי מייעץ לבצע את לקיחת הדם של בדיקת הטסטוסטרון הראשונה בשמונה בבוקר. אם הקריאה הראשונה מצדיקה חקירה נוספת,  יש לחזור על הבדיקה בבקרים נפרדים כדי לקבוע מדידה כוללת. טסטוסטרון נורמלי מצוין בתוך תחום ומעט גברים נמצאים בעקביות מתחת לרמות הנורמליות. שיקול חשוב אחר הוא הירידה הטבעית בייצור טסטוסטרון עם הגיל.

"אפילו עבור גברים שרמות הטסטוסטרון אצלם באמת נמוכות, ייתכן שתרופות הן לא התשובה. יכולים להיות מצבים רפואיים יותר חשובים, ביניהם בעיות בבלוטת התריס, בכבד או בבלוטת יותרת המוח. הפרעות בזיקפה יכולות להיגרם ממגוון רחב של סיבות, ביניהן סרטן הערמונית. אם רק רושמים לחולה תרופה לא תמיד מטפלים בבעיה העיקרית", מדגיש ד"ר סמאדי.

ד"ר סמאדי מעודד גברים לבקש אבחון יסודי לפני שהם מתחילים בטיפול בטסטוסטרון. אפשר בקלות לכלול בדיקה של רמות הטסטוסטרון בבדיקות הסקר השנתיות, כגון בדיקת הדם PSA (האנטיגן שספציפי לערמונית) לגילוי סרטן הערמונית.

ד"ר דיוויד סמאדי הוא  מנהל מחלקת אורולוגיה וראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל. כאורולוג מומחה ואונקולוג שמתמחה באבחון וטיפול במחלות אורולוגיות, סרטן הכליות, סרטן שלפוחית השתן וסרטן הערמונית, הוא גם מתמחה בטיפולים זעיר פולשניים מתקדמים רבים בסרטן הערמונית, כולל טכניקת הניתוח הרובוטי החדשנית שלו, SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי). מידע נוסף על ד"ר סמאדי אפשר למצוא באתר שלו, http://www.roboticoncology-il.com/

 

ליצירת קשר:

ד"ר דיוויד ב. סמאדי

מנהל מחלקת אורולוגיה

ראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל

טלפון: 1-212-365-5000

פקס:  1-646-692-6744

כתובת:

485 Madison Avenue

21st floor

New York, NY 10022

 

http://www.roboticoncology.com/contact/ 
טוויטר: @drdavidsamadi

https://twitter.com/drdavidsamadi

 

מקור: http://www.roboticoncology-il.com/