חיים בכיוון אחד – רומן מתח רפואי סוחף

חיים בכיוון אחד, מאת חיים גרינפלד, בהוצאת הספרים קונטנטו דה סמריק, הוא רומן מתח רפואי סוחף שנקרא בנשימה אחת, שאת התחקיר המעמיק עליו שאב הסופר מתוך מקרה אמיתי. אדם נלחם על חייו ומוצא עצמו מעורב במזימות בינלאומיות, ואי שם בניו יורק המדהימה הוא מגלה שהמזימות הרבה יותר מקומיות, ומקורן בשאיפה אובססיבית לכסף ויוקרה.

 

אורי, גבר צעיר ובריא, מגלה יום אחד שחלה בלויקמיה קשה. חייו ה"מסודרים" והטובים משתנים באחת. מכאובי המחלה, הקשיים והפחד משתלטים על כל ישותו. עפרה, חברתו, מלווה אותו בקרב על חייו, המוקדשים מעתה לטיפולים ולגיוס כספים לטובת חיפוש תורם מוח עצם מתאים. מנהל המחלקה בבית החולים הוא רופא מטורף שרוצה להקריב את גופו של אורי למדע, ובהיות המחלה בהפוגה, הוא נמלט לניו יורק לעבור שאיבת מוח עצם עצמית, על מנת להשתילו שם בבוא היום בגופו, אם לא יימצא לו תורם זר. מנהל המחלקה זקוק לתרומת מוח העצם המיועדת לאורי, כדי להציל אדם אחר, מיוחס,  עם "דם כחול". מירי, חברה של בני הזוג, שיחסיה עם הרופא המטורף סודיים, נוסעת לניו יורק, אולי בשליחותו, ומוצאת שם את מותה בנסיבות מוזרות. ימים ספורים לפני ההשתלה, מתגלה שמישהו חיבל במוח העצם שאורי נסע להביא מניו יורק והוא איננו שווה דבר. מי חיבל במוח העצם? האם מירי נרצחה או נדרסה בשוגג? האם יצליח הרופא המטורף במזימתו? והעיקר – האם אורי יינצל?

 

חיים גרינפלד מספר, "כשהיה בני בן 4 הוא לקה בלויקמיה קשה במיוחד ורק השתלת מח עצם מתורם זר עשויה הייתה להציל את חייו. הסבל הבלתי יתואר שעבר, הדקירות, הכימותרפיה, ההקרנות והרבה עינויים אחרים, גרמו לי לכתוב את הספר הזה, על מנת שלא אשכח לעולם מה שעבר בני. לכתוב על סבל של ילד בן 4 היה בלתי אפשרי מבחינתי, בוודאי כשמדובר בבני שלי ולכן הפכתי את גיבור הסיפור לרווק כבן 40, שכביכול חולה במחלה ועובר, אחד לאחד, את מה שעבר בני.

 

חיים גרינפלד מוסיף עוד "כתוצאה מטראומה מתמשכת וממושכת, כאשר בראשי מרצד כל העת המשפט (להבדיל), הנאמר בהקשר לשואה "לזכור ולא לשכוח", החלטתי לכתוב את הספר על מחלת הסרטן, התייחסות הסביבה למחלה, הסבל שעוברים החולה ומשפחתו, והטיפולים בבתי חולים בארץ ובחו"ל.

 

העלילה מתרחשת בבתי החולים בארץ (קפלן והדסה), תוך כדי מגורים כתושב חוץ בקיבוץ, ובניו יורק המדהימה, בביה"ח "ממוריאל סלואן קטרינג". החולה שב לניו יורק כ- 6 שנים לאחר שעזב אותה חולה ומיואש ובסכנת חיים, לצורך טיפול בהליך המשפטי שיש לו נגד בית החולים הניו יורקי, בגלל התרשלות ואי ביצוע השתלת מח העצם שהיה עליו לבצע.  הוא עובר בסיוריו בעיר בכל המקומות בהם שהה בתקופת מחלתו, ויודע ליהנות בעת הזו מהעיר וממראותיה, שכבשו אותו לחלוטין. תובנות חדשות מציפות אותו, בנוגע למחלה, לבריאות הכול כך חשובה, לידידתו שנהרגה בנסיבות מסתוריות 6 שנים קודם לכן בניו יורק, ולכל שאר הטראומות שהוא סוחב ממחלתו.

 

חיים גרינפלד, בן 55, נשוי לשפרה ואב לרן (26), אור (23) וירדן בת (18), תושב רחובות. גדל בגבעתיים, שם קיבל חינוך דתי לאומי, ולמד בבית ספר ממלכתי דתי ובישיבה תיכונית. יצא עם גרעין הנח"ל שח"ם לקיבוץ עין צורים והיה בהיאחזות הנח"ל כפר דרום. לוחם בגדוד 50 של הנח"ל המוצנח, כשלצידי משה יעלון "בוגי" המ"פ, ואברום בורג המ"מ. נשאר במשק כשנה לאחר השחרור ובאזרחות השתלב בבנק לאומי בו החל לעבוד ב - 1980 ועובד בו עד היום. לצד העבודה בבנק, היה כתב ספורט ב"מעריב" במשך כ- 18 שנים.

 

חיים בכיוון אחד, מאת חיים גרינפלד, הוצאת הספרים קונטנטו דה סמריק, 271 עמודים, מומלץ לקריאה החל מגיל 16, מחיר לצרכן 88 ש"ח, להשגה בכל חנויות הספרים ובאתר ההוצאה לאור www.bookpublish.co.il