הספר שממשיך את 1984 של אורוול: "המצפון" מאת רוויטל דיוויס

 2069 זוועת ההפיכה במדינה החזקה בעולם ו"המצפון" – הספר המדהים והמפתיע שיחולל מפנה בחשיבה של הקוראים

 "המצפון" מאת רוויטל דיוויס

 

המצפון מאת רוויטל דיוויס הוא ספר חדש ומפתיע העוסק בזוועת ההפיכה בשנת 2069 במדינה החזקה בעולם – אמור לחולל מפנה בחשיבה של הקוראים ולהציג בפניהם בעיות של מצפון בשילוב של רומן קולח ומותח. מדובר ברומן המתאר את הזוועה שמתחוללת לאחר הפיכה דמיונית בארה"ב בשנת 2069 וההופכת את השליטים החדשים לחסרי מצפון ולבלתי אנושיים. הספר שחיברה רוויטל דיוויס הוא מעין ממשיך דרכו של 1984 הנודע של ג'ורג' אורוול ומקשר לזוועות הנאצים במלחמת העולם השנייה.

המחברת, רוויטל דיוויס, 41, אם לשלושה, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, כתבה את ספרה הראשון, "המצפון" בעקבות חשיפתה לתחום הפסיכולוגיה של השואה. לדבריה, כילדה ונערה מתבגרת, הבינה כי הגרמנים היו לאנשים יוצאי דופן בזוועתם מכלל האנושות. בני אדם עם יכולות "על" ברשע ואכזריות וחסרי כל רחמים. "אנחנו היינו שונים, נפלנו קורבן לידי המפלצות שאין דומה להם, אנחנו כבני אנוש לא ניתן לדברים לחזור על עצמם ונושיט יד לכל אומלל שנופל קורבן בידו של היצר הרע".

רוויטל  מעלה תהיות ושאלות רבות. לטענתה, אנו עדים מאז ועד היום לאין סוף זוועות. מנהיגי העולם פועלים על פי אינטרס מדיני, הם אינם שומעים את קולותיהם של הזועקים לחיים. הם שומעים את מה שקל להם לשמוע ומציעים סיוע כזה או אחר כשנוח להם. גם אנחנו כאינדיבידואל שקועים כל אחד בחייו, ופועלים לסייע בזמנים שקל ונוח לנו להושיט יד. "כיצד זה שעד היום אנו מקשים: מדוע כל העולם ידע ולא פעל?  על פי מה עובד מצפוננו? במה מצפוננו שונה ממצפונם של אותם גרמנים שצפו מן הצד ולא פעלו בשום דרך לשנות את פני התמונה?".

בספרה "המצפון" מעלה דיוויס אותן קושיות תוך כדי יצירת רומן מרתק הסוחף את הקורא מתחילתו ועד סופו.

על הספר: הפלתו של הממשל בשנת 2069, על-ידי ה"ארגון" השאירה את אזרחי מדינת ניו-יורק בהלם מוחלט וחוסר אונים. מאיה, סטודנטית להיסטוריה, מפסיקה את לימודיה ומחלקת את זמנה בין חנות פרחים לבין הבר בבעלותו של אביה. אווירת הפחד העוטפת את המציאות החדשה שאליה נקלעה, מקבלת מובן ממשי בדמותו של גבר המחזר אחריה בעקשנות.

המצפון  הנו מסע מרתק אל מציאות עתידית אשר כמו נלקחה מדפי ההיסטוריה. שינויים קיצוניים בחייה של מאיה מובילים לתהיות ובסופו של דבר, להחלטות מכריעות בנוגע להמשך דרכה. האם הנתינה לאחר מלווה באינטרס אישי? האם משמעות המצפון משתנה מתקופה לתקופה? האם במקום בו שולטת החרדה הקיומית יכולה להתקיים אהבה? מאיה נעה במעגלים של תסכול, כעס וחוסר אמון, כשהיא, ללא ידיעתה, משמשת אמצעי מרכזי במאבק להפלת שלטון המורדים. 

חילוקי דעות פוליטיות וכלכליות בין המערכת הצבאית לבין הממשל האמריקני, הובילו לקרע עמוק וחוסר אמון בין הצדדים. כתוצאה מכך, בכיריי הצבא האמריקני ייסדו בערמומיות את ה"ארגון"  כאשר הם מלקטים בקפידה מתנגדים נוספים. מטרתם הייתה חד משמעית וללא פשרות, להשמיד את הממשל  ותומכיו.  ההפיכה גרמה לתושבים ההמומים להבין שלא מדובר רק במחלוקות בין ה"ארגון" לממשל. אלא בתאוות בצע שתרדוף אחר כל אזרחי המדינה, באמצעות אלימות ברוטלית שאינה בוחלת ברצח המוני. הם לא העלו בדעתם מאילו יכולות מורכב ה"ארגון".

 

בכירי ה"ארגון" הורו לחייליו לחסל כל מתנגד וכל אדם שמבטו "חשף"  התנגדות סמויה, כאשר הם דואגים לתגמלם בשכר הולם ולהרוות את צימאונם במשקאות חריפים. היה ברור שמדובר בטקטיקה חולנית שהובילה אותם "חיילים" להתנהגות פרועה וחסרת רחמים. הם הסתובבו בערים ובכפרים, השחיתו ובזזו מכל הבא ליד.

 

זמן קצר לאחר ההשתלטות, נדרשו העסקים להעביר נתח נכבד מרווחיהם בזמנים קבועים ללא פשרות. "רובנו  קיימנו את החוק ללא כל התנגדות מתוך חשש לחיינו.  שליחי הממשל החדש החלו במבצע התקנת מצלמות ומכשירי האזנה בכל מקום בו קיימת תנועה, גם באזורים אפלוליים ובסמטאות חשוכות, שניתן היה להניח שיוזנחו מאמצעי מעקב. כל אלה הובילו לחיי פרנויה  במציאות ההזויה והבלתי נתפסת"- גיבורת הספר

 

סיפור חייה האישיים של רוויטל דיוויס, תושבת מעלה אדומים, מרתק לא פחות.  בגיל 22, היא נותרה אלמנה ואם לתינוקת בת חודש. נישואיה ארכו שנה ופניה היו לעתיד מוצלח ומאושר. אשליה שהתנפצה, ברגע בו המשטרה נקשה על דלתה והודיעה שבעלה נהרג בתאונת דרכים. ימיה הפכו ללילות ומתוך בחירה ואומללות היא מצאה מסתור בדירתה מכל רחמיהם ואמרותיהם של הסובבים אותה. כשהבינה שהגיע הזמן להתחיל ולתפקד כאם, שיקמה עצמה ובמקביל ניסתה זוגיות חדשה ממנה נולדו תאומים. אותה זוגיות הובילה למשבר נוסף שהצריך תהליך שיקום ארוך ומייגע ובו מעורבים שלושה ילדים. רוויטל עובדת בשיווק, ופניה לכתיבת ספרה הבא.

המצפון, מאת רוויטל דיוויס, הוצאת כתב, להשגה בחנויות הספרים המובחרות או ברכישה ישירות דרך פנייה לאימייל: davisr70@gmail.com