רוצים להוציא ספר לאור?

יצר הכתיבה בוער בעצמותיהם של אנשים רבים, החשים צורך עז לשתף ולחלוק מחוויותיהם לאורך השנים הן ברמה הרגשית והן מתוך דחף חזק לתעד אירועים משמעותיים ועוצמתיים עבורם.  רבים עד מאוד האנשים הכותבים שירים למגירה או מעלים זיכרונות במחברות עבות או ההוגים רעיונות לספרי קריאה מכל ז'אנר, למבוגרים ולילדים. חלקם אף מהין להעלות את החוויות הגלומות והאצורות בלבו לספר, למען משפחתו, קרוביו, הקהל הרחב ובמיוחד עבורו - כדי להפיג במעט את האש הספרותית היוקדת בו ומבקשת להשתחרר ולרקום דפים כתובים.

 לכתוב ספר ולהוציאו לאור - זו משימה הכרוכה לא רק בהשקעה רוחנית רבה ובשעות כתיבה רבות  מעל מקלדת המחשב, אלא גם בהשקעה כספית לא מבוטלת. הוצאות הספרים אינן נוהגות להוציא לאור  ספרים על חשבונן, אלא אם מדובר בספר של סופר בעל שם או ספר ייחודי ומיוחד אשר יש להן ביטחון מלא בסיכויו להניב את החזר ההוצאות ורווח כספי משמעותי .

הוצאת ספר עשויה לעלות אלפי שקלים ואף עשרות אלפי שקלים, תלוי במספר העותקים, מספר העמודים, סוג הכריכה, מידת עבודתו של העורך לשוני, סוג הגרפיקה ועוד.

אורלי לוי בעלת הוצאת הספרים אוריון, המתמחה בין היתר בהפקת ספרים לכותבים בראשית דרכם,  מנדבת תריסר טיפים לסופרים פוטנציאליים:

1.  אם בוער בכם הרצון לכתוב ולהוציא לאור ספר, התיישבו לכתוב. פנו לכם מראש זמן סביר למשך תקופה מסוימת שאותו תקדישו לכתיבה. ניתן לשלב זמן זה בתוך סדר היום הרגיל אך להקצות לו את השעות השקטות לכך. ניתן גם לצאת לחופשה מיוחדת ולהתנתק זמן מה מהכול על מנת להתמסר לתהליך הכתיבה. 

2. בשלב הכתיבה אל תהיו עורכים ומבקרים של עצמכם, אלא אפשרו לכתיבתכם לזרום מכם בחופשיות. השאירו את העריכה לעורכים או לשלב מאוחר יותר.

3. היו מציאותיים – לא כל מי שכותב או מוציא לאור ספר הוא אכן  סופר רב כישרון ובעל פוטנציאל מיידי להיות סופר רב מכר.  היו אמיתיים עם עצמכם ונסו לבחון את איכות יצירתכם בעין אובייקטיבית ולא מתוך הטעיית עצמכם רק לשם הגשמת חלום.

4. היו מודעים לכך שספרים חדשים ורבים מגיעים מדי חודש אל חנויות הספרים. קחו בחשבון שברגע שספר יוצא אל החנויות יש לו חיים משלו והצלחת השיווק אינה רק בידיכם, ולכן, בעת הוצאת ספר לאור - מדובר במידה מסוימת של הימור.

5. מאחר שזה הוא ספרכם הראשון, ועדיין אינכם סופרים מבוקשים ובעלי שם, רוב הסיכויים שתידחו ע"י  ההוצאות לאור הגדולות, בעוד הוצאות לאור פחות גדולות יסכימו להוציאו תמורת תשלום מצידכם. אל תתייאשו, שיקולי הדחייה אינם תמיד  איכות ספרכם אלא גם היותכם בלתי מוכרים ולפיכך השקעה לא בטוחה עבור המו"לים.  

6. בחיפושכם אחר הוצאה לאור תיתקלו בהוצאות לאור רבות מאוד שבכל אחת מהן תנאי התקשרות שונים, חוזה אחר ומחירים שונים שתתבקשו לשלם, לפיכך אל תמהרו לחתום על חוזה עם ההוצאה לאור לפני שתקבלו המלצות באופן אישי מסופרים שהוציאו בעצמם ספרים באותה הוצאה ולפני שתשוו חוזים והצעות מחיר בין כמה הוצאות לאור.

7. הקפידו לשלוח את כתב היד אל כמה שיותר הוצאות לאור במקביל, זאת על מנת שתוכלו להשוות בין הצעות המחיר שתקבלו, בין תנאי החוזה השונים (ישנם הבדלים רבים), בין הגישות השונות של כל הוצאה לאור, יחסה, מקצועיותה, ניסיונה, אמינותה ומעטפת השירותים שהיא מספקת.

8. שימו לב בחוזה לנקודות הבאות: מהו חישוב אחוז התמלוגים שתקבלו ובאילו תנאי תשלום? למי נשמרות זכויות היוצרים הבלעדיות על הספר? מה מידת חופש הפעולה והשיווק הניתנת לכם, מהי מידת המעורבות שלכם? בידי מי נשארים הספרים? כמה ספרים מתחייבת ההוצאה להדפיס במהדורה הראשונה? מהו המפרט המלא של הספר להפקה: מס' עמודים, סוג כריכה, עיצוב גרפי, סוג נייר, צבע, איורים וכו'. הקפידו שיפורטו בחוזה תנאי התשלום ומועדי תשלום ברורים, בדקו אם ההצעה כוללת שיווק בחנויות? איזה סוג יחסי ציבור מציעה ההוצאה?

9. בבואכם לבחור הוצאה לאור אל תתרשמו מגודל המקום או מהיותה חברה באיגוד זה או אחר אלא התמקדו בדברים העיקריים והמכריעים שהם:  איכות הספרים שראו אור באותה הוצאה, מידת הימצאותם בחנויות הספרים ומעל הכול מידת השקיפות וההגינות מצד ההוצאה לאור. בחנו את טיב הספרים ובררו אם הם נמכרו או נמכרים בחנויות הספרים. האם הוצאה זו מוּכרת ע"י המוכרים בחנויות הספרים כהוצאה לאור בעלת ספרים איכותיים  ונחשבים.

10. זיכרו: כל הוצאה לאור באשר היא - קטנה, בינונית או גדולה - פועלת מתוך מניעים כספיים, עסקיים ורווחיים,  ואיש אינו "עושה לכם טובה", ולכן הרגישו בטוחים והתמקחו על זכויותיכם.

11.   אל תתפשרו! זיכרו כי מדובר ביצירתכם היקרה ללבכם שהשקעתם בה זמן רב וגם כסף,  וכי ספרכם הינו אחד מתוך רבים מאוד על מדפי הספרים. ולכן על מנת להגדיל את סיכויי הצלחתכם והצלחת ספרכם עליכם להקפיד על כל פרט - הן ברמה הלשונית, הן ברמה הספרותית, הן ברמה העיצובית ובוודאי ברמה השיווקית.

12.   אל תיחפזו. אם תיווכחו שהתנאים אינם נוחים לכם או אם תרגישו אי נוחות בתהליך או יתעורר בכם הספק לגבי טיב היצירה שלכם וסיכויי הצלחתה, אל תמהרו לחתום בהתלהבות על החוזה רק משום שקיבלתם תשובה חיובית. 

אין ספק שלהיות סופר זהו תואר מכובד. אנשים שמתמסרים ליצירה הספרותית מוצאים בה אושר ונחת, אם כי לא תמיד הם רווים גם תמורה כספית. אבל עצם העובדה שיצרו, שנתנו דרור למה שהיה אצור בקרבם - זו התמורה השווה ביותר עבורם.