גודל הערמונית עשוי להבהיר את האבחנה של סרטן הערמונית

מחקר חדש אחרי הסרת הערמונית שופך אור על גודל הערמונית כאינדיקטור פוטנציאלי לאגרסיביות של הסרטן ועשוי להוביל לכלים חזקים יותר לאבחון סרטן הערמונית

 

ניו יורק, (נוי תקשורת - Aurora - IT ) למרות ההתקדמות הרבה שנעשתה בהפחתת מקרי המוות מסרטן הערמונית, המומחים מאותגרים כל הזמן לפתח כלי אבחון טובים יותר להערכה מדויקת של דרגת החומרה של סרטן הערמונית ברגע שהמחלה התגלתה. ממצאים חדשים שפורסמו בכתב העת לאורולוגיה (Journal of Urology) מצביעים על גודל הערמונית כאינדיקטור אפשרי של הסבירות שסרטן הערמונית של גבר יתפתח באופן אגרסיבי. המשמעות של ערמונית קטנה יותר עם רמת PSA גבוהה יותר, הם מצאו, עשויה להיות צורה הרסנית יותר של המחלה.

 

סרטן הערמונית הוא פרדוקס גדול לחוקרים ולמומחים כאחד. יש מומחים שמייעצים נגד הטיפול הפרואקטיבי בסרטן הערמונית וטוענים שיש סיכוי הרבה יותר גדול שגברים ימותו עם המחלה מאשר ממנה. אחרים, כמו ד"ר דיוויד סמאדי, סגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני", מייעץ להסיר ערמונית עם סרטן, ומציין שסרטן הערמונית הוא הסיבה מספר שתיים למוות מסרטן אצל גברים.

לרוע המזל, כמעט בלתי אפשרי להבדיל בין הצורות היותר אגרסיביות של סרטן הערמונית ובין הצורות היותר שפירות, ולכן גברים רבים בוחרים בטיפולים אגרסיביים כגון ניתוחים רובוטיים להסרת הערמונית. עם השיפור באפשרויות לקבוע שלב, הרופאים יכולים להציע למטופלים הבנה ברורה יותר של המחלה הספציפית שלהם ולהמליץ על אופן טיפול בסרטן הערמונית שהוא יותר מותאם אישית.

"הודות לבדיקת ה-PSA, אנו מאבחנים את סרטן הערמונית הרבה יותר מוקדם", אמר ד"ר סמאדי. "אבל הידע שלנו עדיין מוגבל. ככל שנוכל להבין יותר את סוג סרטן הערמונית הספציפי של גבר, נהיה מצוידים יותר לחזות את ההתקדמות שלו. לתשובות האלה יש פוטנציאל להנחות אופן טיפול שמתאים יותר לאבחנה". עם יותר מידע ודאי, הטיפול הזה עשוי גם להיות יותר שמרני.

חוקרים במרכז הרפואי של אוניברסיטת ונדרבליט מצאו שאצל גברים עם ערמונית קטנה יש סיכוי גדול יותר לצורה אגרסיבית יותר של סרטן הערמונית. אצל כל אחד מ-1,200 הגברים במחקר אובחן בתחילה סרטן הערמונית עם סיכון נמוך על סמך רמת PSA נמוכה ומדד גליסון נמוך. הערמוניות שלהם נבדקו אחרי שהוצאו בניתוח וב-31 אחוז מהמקרים ציון הגליסון הועלה.

התשובה, הסבירו החוקרים, היא בהבנת הקשר בין רמת ה-PSA של גבר וגודל הערמונית שלו. רמת PSA גבוהה בערמונית קטנה מצביעה כנראה על גידול אגרסיבי, לעומת רמת PSA גבוהה בערמונית גדולה שיכולה להיות פשוט תוצאה של היפרפלזיה שפירה של הערמונית ((BPH, ערמונית מוגדלת.

אצל שליש מהגברים מהמחקר הזה מדד גליסון, המציין רמת סיכון, הועלה אחרי בדיקה פתולוגית של הערמונית שלהם אחרי הניתוח. "המתודולוגיה של המחקר הזה היא גם תזכורת טובה כמה מידע נוסף אפשר להשיג מניתוח. ממה שאנחנו לומדים מבדיקת PSA ומהביופסיה מצטיירת תמונה חלקית בלבד. ניתוח להסרת הערמונית הוא הדרך היחידה לראות את ההיקף האמיתי של הסרטן ממקור ראשון ולהבטיח את סילוקו המלא", מסביר ד"ר סמאדי.

בדיקת הדם של האנטיגן שספציפי לערמונית (PSA) והביופסיה שבעקבותיה הן השילוב שמשמש כיום לאבחון סרטן הערמונית. לאחר מכן נקבע לאבחנה מדד גליסון כדי לסווג את החומרה של סרטן הערמונית.

"זיהוי סמנים ביולוגיים פוטנציאלים לסרטן הערמונית, כגון גודל הערמונית, חיוני למיטוב האופן שבו אנו מאבחנים את המחלה ומטפלים בה. אולם, כיום אנו לא מסוגלים לבודד את המורכבות של החומרה של סרטן הערמונית בוודאות שמספיקה כדי שאחוש בנוח להמליץ על גישה פסיבית כמו המתנה ומעקב", המשיך ד"ר סמאדי. "עבור רוב הגברים כיום, אופן הטיפול הטוב ביותר הוא להסיר את הערמונית בניתוח רובוטי".

בדיקת PSA: בדיקת הערמונית מצילה חיים 
http://www.youtube.com/watch?v=HYxPqdPdZIA 

קישורים קשורים:

http://www.roboticoncology-il.com/

http://www.il.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology.com/ 
http://www.smart-surgery.com/ 

ליצירת קשר:

 ד"ר דיוויד סמאדי

טלפון בישראל: 057-945-9279

טלפון בניו יורק: 1-212-241-8779

מקור: RoboticOncology.com

קישורים קשורים
http://www.roboticoncology.com