"סגירת מעגל" מזוועות הנאצים בגרמניה לשרות במודיעין הישראלי

"סגירת מעגל" הוא סיפורו האישי המרתק של מיכה פז שפעל שנים רבות בקהיליית המודיעין - השב"כ והמוסד בתפקידים בכירים, שהצליח להימלט מהנאצים, פעילותו באירופה המשוחררת וחשיפת תעלומת גורל אימו ואחיו, לפני מספר שנים.

מיכה פז מגלה לראשונה בספר, את דרכו מימי נעוריו בברלין, בה חווה את משטר הטרור הנאצי, את ההתנכלויות והרדיפות שהונהגו כלפי האוכלוסייה היהודית,לרבות הרצח של אביו במחנה ריכוז ליד ברלין.

זהו סיפורו המרתק של נער שהצליח להימלט מגרמניה, בתחילת מלחמת העולם השנייה, בהבריחו את הגבול ליוגוסלביה, להגיע לארץ ישראל ולהשתלב בחברת הנוער בקיבוץ משמר השרון. בתום לימודיו, החליט לממש את חלומו מימי ילדותו בברלין - ללחום בגרמנים. הוא התנדב לצבא הבריטי, שרת תחילה ביחידה בריטית במצריים שעמה הגיע עם כוחות הפלישה לאיטליה וכעבור זמן עבר ליחידה ארצישראלית שצורפה לבריגאדה היהודית עם הקמתה.

פז מתאר את המפגשים הנרגשים הראשונים, בתום המלחמה, עם ניצולי השואה ממחנות ההשמדה ואלה ששרדו כפרטיזנים ביערות. הוא היה חלק מהשליחים במדי הבריגאדה שהתפרסו באירופה שבהם התרכזו ניצולים, כדי לתמוך בהם ולנטוע בהם את האמונה בחיים.

עם פירוק הבריגאדה, היה מיכה פז בין השליחים שהושארו באירופה על ידי "ההגנה" כאזרחים מקומיים בזהויות שאולות, כדי להמשיך בארגון ובהדרכת הניצולים לקראת עלייתם ארצה. בשובו ארצה, גויס לשליחות במחנות המעפילים בקפריסין. בתום שרותו הביטחוני רב השנים, השתלב בתפקידים כלכליים במגזר הציבורי והעסקי.

מיכה מציין, כי ספר זה הוא מצבת-עד לזכרם של בני המשפחה שהוכחדו בידי השלטון הנאצי אך גם סיפור התחייה שלאחר התופת,של תקומת ישראל ושל בניית משפחה חדשה לתפארת, על בניה, נכדיה וניניה, מהענף היחיד שניצל מן ההשמדה.

מיכה פז מגלה, כי "רק בשנת 2004 חשפתי, לאחר חיפוש של שנים, מידע עדכני על גורלם של אמי ואחי, שגם הם הצליחו לצאת מגרמניה ליוגוסלביה ב- 1941, אך שם השיגו אותם הכובשים הנאצים והביאו למותם האכזרי. המידע החדש התגלה לי ממחקר שנערך על ידי חוקר באוניברסיטת וינה על התנהגות הצבא הגרמני בסרביה ומעורבותו בהשמדת יהודים. בעקבות מחקר זה נסעתי לסרביה, שהייתה בתקופת המלחמה חלק מיוגוסלביה, ובסיוע איש מקומי איתרתי בארכיון היהודי בבלגרד נתונים מלאים על מקום מגוריהם האחרון של אמי ואחי ועל תנועותיהם  משם ואילך. בקרתי בתחנתם האחרונה וסיירתי בדרך הייסורים שלהם למותם המר. ביקור קשה זה היה גורם מדרבן לכתיבת הספר".

בספר כלולים גם אירועים, במסגרת המגבלות הביטחוניות, הקשורים לשירותו בצה"ל, בשב"כ ובמוסד, עד לפרישתו לגמלאות מוקדמות בשנת 1975, לאחר שירות ביטחוני־לאומי של 32 שנה.

מיכה פז מפרט בספר גם את פעילותו בחייו האזרחיים, בתום שרותו הביטחוני רב השנים, עם השתלבותו בתפקידים כלכליים במגזר הציבורי והעסקי.

סגירת מעגל מאת מיכה פז, הוצאת הספרים אוריון, 232 עמודים, מחיר לצרכן 75 ש"ח, להשגה בחנויות הספרים המובחרות או דרך אתר הוצאת אוריון,  www.orion-books.co.il