מחקר על סרטן הערמונית: רוב החולים מדווחים על שביעות רצון אחרי ניתוח רובוטי

ד"ר דיוויד ב. סמאדי, מנתח מוביל בכריתת ערמונית לפרוסקופית בסיוע רובוט (RALP - ראל"פ), מפרסם ממצאים על החרטה של המטופלים על ההחלטה אחרי הניתוח


ניו יורק -- רוב המטופלים שעברו ניתוח ראל"פ (כריתת ערמונית לפרוסקופית בסיוע רובוט) לטיפול בסרטן ערמונית מקומי לא מתחרטים על ההחלטה שלהם לגבי הטיפול, לפי ממצאים שהתפרסמו בכתב העת לאורולוגיה The Journal of Urology, דצמבר 2012. מהניתוח עולה שהגורמים העיקריים שתורמים לאיכות החיים אחרי הניתוח, ולכן לשביעות הרצון או אי שביעות הרצון מהבחירה בטיפול, הם אונות מינית ושליטה על השתן לפני ואחרי הניתוח.

המחקר כלל 953 טיפולים רצופים בסרטן הערמונית באמצעות ראל"פ שבוצעו על ידי ד"ר דיוויד סמאדי, סגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני" בניו יורק. בחציון של 11.1 חודשים אחרי ניתוח רובוטי, 74 אחוזים מילאו שאלונים לגבי איכות החיים והחרטה על ההחלטה לגבי הטיפול. מתוך המטופלים האלה, 88 אחוזים דיווחו על שביעות רצון מההחלטה שלהם לעבור ראל"פ. ד"ר סמאדי מבצע ניתוחי ראל"פ בהתאמה אישית תוך שימוש בטכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי (SMART).

במחקר הזה ד"ר סמאדי ועמיתיו ביקשו להגדיר גורמים ספציפיים שמשפיעים על החרטה של המטופלים לגבי ההחלטה אחרי ראל"פ לטיפול בסרטן ערמונית מקומי. הניתוח שלהם התמקד בקשר בין מצב התחלה בלתי תלוי ואיכות החיים אחרי הניתוח, כלומר גיל המטופל והתפקוד המיני ותפקוד השתן לפני ואחרי הניתוח.

"מעודד שקרוב לשנה אחרי הניתוח, רוב המטופלים שלי שבעי רצון מהבחירה שלהם בטיפול ומאיכות החיים שלהם", אמר ד"ר סמאדי. "לדעתי הממצאים האלה מדגישים את החשיבות של הייעוץ לפני הניתוח, לעבוד אחד על אחד עם המטופלים ובנות זוגן כדי למסור הערכה ריאלית של התפקודים לפני ואחרי".

נתונים שדווחו על ידי המטופלים מצביעים על כך שלגברים שהייתה אצלם הפרעה בזיקפה לפני הניתוח יש קשיים גדולים יותר עם אונות מינית אחרי הניתוח. מבחינת חרטה, עם זאת, גברים עם תפקוד זיקפה טוב יותר לפני הניתוח היו יותר מוטרדים מבעיות מיניות אחרי הניתוח מאשר גברים שכבר חוו הפרעה במידה כלשהי בזיקפה. בנוסף, אצל מטופלים עם תסמיני דרכי השתן התחתונות (LUTS) חמורים בהתחלה היו יותר חרטות אחרי הניתוח, למרות שבעיות השתן שלהם היו לפני הניתוח.

"מה שמצאנו", הסביר ד"ר סמאדי, "זה ששביעות הרצון של המטופלים מניתוחי ערמונית רובוטיים תלויה במגוון של משתנים לפני ואחרי הניתוח. זה מחזק את הצורך בייעוץ ספציפי למטופל על הטיפול לפני הניתוח וקשר מתמשך בין הרופא והמטופל בזמן השיקום אחרי הניתוח".

למרות שהדבר לא נכלל במחקר הזה, נתונים מתמשכים של מטופלים מצביעים על כך ש-96 אחוזים מהמטופלים של ד"ר סמאדי מחזירים את השליטה על השתן בתוך חודשיים- שלושה מהניתוח ואת האונות המינית בתוך 12 עד 24 חודשים. עד היום, ד"ר סמאדי ביצע בהצלחה יותר מ-4,000 ניתוחי SMART לכריתת ערמונית.

ד"ר דיוויד ב. סמאדי הוא סגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני" בניו יורק. כאורולוג ואונקולוג מומחה המתמחה באבחון וטיפול במחלות אורולוגיות, סרטן הכליות, סרטן שלפוחית השתן וסרטן הערמונית, הוא מתמחה גם בטיפולים זעיר פולשניים מתקדמים רבים בסרטן הערמונית, כולל הניתוח הרובוטי החדיש ביותר שלו, SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי).

קישורים קשורים:

 

The Journal of Urology, December 2012 - Click Here   
http://www.jurology.com/article/S0022-5347(12)04453-9/abstract

http://il.smart-surgery.com/

http://www.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology-il.com/

http://www.roboticoncology.com/

 

ליצירת קשר

ד"ר דיוויד סמאדי

1-212-241-8779

    טלפון בארץ057-945-9279

מקור: http://www.il.smart-surgery.com/