דע את גורלך מבחינת סרטן הערמונית לפני גיל 50

מנתח ניתוחי הערמונית הרובוטיים מהמרכז הרפואי "הר סיני", ד"ר דיוויד סמאדי, מספר על ממצאים חדשים שלפיהם בדיקת PSA לפני גיל 50 יכולה לחזות כמעט מחצית מהמקרים הקטלניים של סרטן הערמונית

 

ניו יורק -- מחקר חדש משוודיה מספק כנראה תמיכה נוספת בתועלת של האמצעי לאיתור מוקדם של סרטן הערמונית, בדיקת הדם PSA (האנטיגן שספציפי לערמונית). אחרי מעקב של 30 שנה אחרי רבע מ-20,000 משתתפים מקוריים, החוקרים הסיקו שאפשר היה להשתמש ברמות הבסיס של ה-PSA של הגברים לפני גיל 50 כדי לחזות במדויק גרורות של סרטן הערמונית בטווח הארוך אצל 44 אחוז מהמשתתפים.

מחקרים ארוכי טווח כמו המחקר הזה, שהתפרסם בגליון ה-16 באפריל של BMJ (כתב העת הבריטי לרפואה),  http://www.bmj.com/content/346/bmj.f2023, עוזרים להבהיר את התפקיד של התוצאות של בדיקות PSA בתוצאות הקליניות של סרטן הערמונית. ידיעת גורל הערמונית שלך מעניקה הזדמנות לעירנות בבדיקות סקר, אומר מנתח ניתוחי הערמונית הרובוטיים ד"ר דיוויד סמאדי. כסגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני" בניו יורק, ד"ר סמאדי דוגל בבדיקות סקר מוקדמות לגילוי סרטן הערמונית ובתכנון טיפול הולם ומושכל.

לדברי ד"ר סמאדי, הגילים 45 עד 50 הם ההזדמנות הטובה ביותר לגברים לעשות את בדיקת ה-PSA הראשונה שלהם. העיתוי המדויק תלוי בכמה מגורמי הסיכון כמו היסטוריה משפחתית של סרטן הערמונית, מוצא אתני ומשקל. "אפשר ללמוד הרבה מבדיקת ה-PSA הראשונה הזאת. אם היא תקינה, יופי, אבל אם היא גבוהה רמת הבסיס הזאת מספקת המון מידע לפני שהגבר נכנס לשנות החמישים שלו", אמר ד"ר סמאדי.

חששות מטיפול יתר או טיפול מוקדם מדי בסרטן הערמונית מזינים חלק גדול מהוויכוח סביב בדיקת ה-PSA. היות שלא בכל המקרים סרטן הערמונית גדל מהר או מחייב פעולה מיידית, ד"ר סמאדי מדגיש את החשיבות של הערכת PSA על ידי מומחה לסרטן הערמונית. למרות שהחוקרים במחקר השוודי הזה לא דוגלים בבדיקות סקר שנתיות, הם כן מסכימים שמעקב אחרי רמת ה-PSA הוא תהליך ארוך טווח.

ד"ר סמאדי מבהיר שבדיקת ה-PSA היא לא בדיקה מוחלטת של סרטן הערמונית. רמה גבוהה לא מאשרת הימצאות סרטן הערמונית, והיא גם לא סיבה לדאגה. לעיתים קרובות חוזרים על בדיקת הדם מספר פעמים כדי לקבוע מהירות PSA לפני שמבצעים אחר כך בדיקה רקטלית דיגיטלית וביופסה של הערמונית.

"אנחנו לא מקבלים את כל התשובות מבדיקת PSA אחת. גברים עם PSA גבוה צריכים לחזור על הבדיקה, לבצע אבחונים אחרים ולקבל החלטה מושכלת לגבי הטיפול. אם הבדיקה הראשונה מראה רמה תקינה, עדיין כדאי לפתח תוכנית המשך עם האורולוג שלך למעקב יותר שמרני אחרי ה-PSA שלך במשך השנים", מייעץ ד"ר סמאדי.

 ד"ר דיוויד ב. סמאדי הוא סגן יו"ר המחלקת לאורולוגיה וראש היחידה לרובוטיקה וכירורגיה זעיר פולשנית במרכז הרפואי "הר סיני" בניו יורק. כאורולוג ואונקולוג מומחה המתמחה באבחון וטיפול במחלות אורולוגיות, סרטן הכליות, סרטן שלפוחית השתן וסרטן הערמונית, הוא מתמחה גם בטיפולים זעיר פולשניים מתקדמים רבים בסרטן הערמונית, כולל הניתוח הרובוטי החדיש ביותר שלו, SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי).

 

אתרי אינטרנט קשורים:

 

http://il.smart-surgery.com/

http://www.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology-il.com/

http://www.roboticoncology.com/

  

ליצירת קשר

 

ד"ר דיוויד סמאדי

אן אנגקאיה

טלפון בארץ: 057-9479279

טלפון בניו יורק 1-212-241-8779

http://il.smart-surgery.com/

 

מקור: http://www.il.smart-surgery.com/

 

לפרטים נוספים: נוי תקשורת 03-6026026 זהר 052-2641769