שמן דגים אומגה 3: טוב ללב, רע לערמונית

ד"ר דיוויד ב. סמאדי, מנתח ניתוחי ערמונית רובוטיים, מדבר על ממצאים לגבי שמן דגים שקשורים לסיכון ללקות בסרטן הערמונית.

ניו יורק -- שמן דגים, שפעם שיבחו אותו כמועיל לבריאות הלב, נבדק שוב. ממחקרים מצטברים עולה שצריכת כמויות גדולות של חומצות שומן אומגה 3, כמו אלה המצויות בתוספי שמן דגים ובדגי טונה, סלמון ופורל טריים, אולי לא מתאימה לכל אחד. בממצאים לגבי שמן הדגים צף קשר בין צריכת אומגה 3 וסיכון מוגבר ללקות בסרטן הערמונית.

במחקר שהתפרסם בכתב העת של המכון הלאומי (האמריקני) לסרטן (JNCI), http://jnci.oxfordjournals.org/content/early/2013/07/09/jnci.djt174.abstract, החוקרים מצאו קשר חזק בין צריכה גבוהה של חומצות שומן אומגה 3 וסיכון מוגבר ב-43% ללקות בסרטן הערמונית. מה שאולי יותר מדאיג הוא הסיכון המוגבר ב-71% ללקות בסרטן ערמונית אגרסיבי שקשור אף הוא לחומצות שומן אומגה 3.

"זאת אינה אזהרה מוחלטת לגברים להתרחק משמן דגים, אבל הממצאים מספיק מובהקים כדי להצדיק דיון", אומר ד"ר סמאדי, מנתח ניתוחי ערמונית רובוטיים מוביל ומנהל מחלקת אורולוגיה וראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל ופרופסור לאורולוגיה בבית הספר לרפואה Hofstra North Shore-LIJ.

מזה זמן רב מאמינים שהתכונות האנטי דלקתיות של שמן דגים ואומגה 3 עוזרות בכל דבר מדיכאון ועד אסתמה ומחלות אוטואימוניות. אפילו איגוד הלב האמריקני ממליץ על שמן דגים או דגים שומניים בתדירות של פעמיים בשבוע, על סמך הוכחות שהם מפחיתים את רמות הטריגליצרידים ואת הסיכון לדופק חריג.

המחקר החדש ב-JNCI תומך בממצאים ממחקרים קודמים שקושרים בין סיכון ללקות בסרטן הערמונית וחומצות שומניות אומגה 3, אבל המומחים מסכימים שצריך לחקור עוד כדי לגלות למה בדיוק שני הדברים קשורים. ייתכן שרמות גבוהות של אומגה 3 יכולות למעשה לפגוע בדנ"א של גבר באופן שמעודד צמיחה של גידולי סרטן הערמונית.

הדעות לגבי תוספי תזונה (בעד או נגד) משתנות לפי המחקרים, הכתבות בעיתונים והטרנדים הבריאותיים האחרונים, וזה מקשה לפענח מה מועיל ומה מזיק. עבור רבים, תזונה מאוזנת עשויה להיות ההתנהלות הטובה ביותר.

"דבר ראשון, דבר עם הרופא שלך", מעודד ד"ר סמאדי. "יש לו פרספקטיבה גלובלית על המחקרים העדכניים, הבריאות הפרטנית שלך ורמות הסיכון שלך לגבי מחלות שונות. אם אתה בסיכון לגבי מחלות לב, אולי שמן דגים יכול לעזור. אם יש לך היסטוריה של סרטן הערמונית במשפחה, אולי עליך להימנע משמן דגים. לרוב האנשים, תזונה מאוזנת מספקת את מה שהגוף צריך ואפשר שתוספים לא נחוצים".

ד"ר סמאדי מתמחה בניתוחים רובוטיים ובמחקרים על סרטן הערמונית במרכז לטיפול בסרטן הערמונית של בית החולים לנוקס היל במנהטן, בשדרות מדיסון 485 בין רחוב 51 לרחוב 52. ניתן להשיג אותו בטלפון 212-365-5000 ובאינטרנט באתר http://il.smart-surgery.com/.

 

ד"ר סמאדי הוא  מנהל מחלקת אורולוגיה וראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל. כאורולוג מומחה ואונקולוג שמתמחה באבחון וטיפול במחלות אורולוגיות, סרטן הכליות, סרטן שלפוחית השתן וסרטן הערמונית, הוא גם מתמחה בטיפולים זעיר פולשניים מתקדמים רבים בסרטן הערמונית, כולל טכניקת הניתוח הרובוטי החדשנית שלו, SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי). מידע נוסף על ד"ר סמאדי אפשר למצוא באתר שלו, http://www.roboticoncology-il.com/

אתרי אינטרנט קשורים: 
 http://il.smart-surgery.com/
http://www.smart-surgery.com/

http://www.roboticoncology-il.com/
http://www.roboticoncology.com/

ד"ר דיוויד ב. סמאדי

מנהל מחלקת אורולוגיה,

ראש היחידה לניתוחים רובוטיים

בבית החולים לנוקס היל

פרופסור לאורולוגיה

בבית הספר לרפואה Hofstra North Shore-LIJ

485 Madison Avenue

New York, NY 10022

טלפון: (212) 365-5000

http://il.smart-surgery.com/contact/

http://www.roboticoncology-il.com/contact/

מקור:  http://il.smart-surgery.com/