"הלכנו רחוק מדי" - תעלומת היעלמותו של ד"ר לספרות יהודי-צרפתי

הלכנו רחוק מדי הוא ספר עלילתי מאת מיה לויטה המגולל את תעלומת היעלמותו של סופר ואיש האקדמיה בתחום הספרות, ועוקב אחריו ואחרי מקורביו ובוחן את הבחירות שעשו בחייהם. הספר כתוב בשפה עשירה וקולחת, ובאופן מקורי וייחודי המאתגר ומגרה את הדמיון, הסקרנות והמחשבה של הקורא. הסופרת, ד"ר מיה לויטה, היא ד"ר לביולוגיה העוסקת במחקר מדעי בתחום הנוירואימינולוגיה- הקשר בין המוח ומערכת העצבים ובין מערכת החיסון המהווה את ה"צבא" וה"משטרה" של הגוף. זהו ספרה השלישי של מיה לויטה, המתווסף לעשרות מאמרים מדעיים שפרסמה עד עתה על ממצאיה בעיתונים בינלאומיים מובילים. את חלקו הראשון של הספר "הלכנו רחוק מדי" כתבה מיה לויטה בצרפת, שם חייה בתקופת הפוסטדוקטורט שלה במכון פסטר בפריז, ואת המשכו כתבה בישראל.

 

הגיבור הראשי, ד"ר אנרי שירמן, הוא יהודי-צרפתי, סופר ודוקטור לספרות באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא עלה לישראל מצרפת לפני שנים רבות בצעד נועז ונאיבי, ושילם על כך מחיר יקר. העלילה נפתחת בלילה סוער במיוחד, כאשר הוא גועש ורועש בקרבו, חש כי אינו יכול להמשיך כך עוד, ומבצע מהלך קיצוני: נעלם מבלי לומר מילה. האנשים שנטש מאחור מחפשים אותו בדאגה ובתימהון; אלה הנקרים על דרכו במקום בו מצא מפלט - מופתעים; וכולם מנסים לפענח את חידתו. הוא הלך רחוק מדי ואיבד יותר מדי, הן באהבה ובקשריו עם האנשים החשובים לו והן בתחושת השייכות והייעוד שתפסו הציונות והיהדות בחייו. "את הציונות שלי מיציתי", הוא מתוודה בפני עצמו ברגעי פיכחון מרים ומכאיבים, המכניסים אותו לורטיגו (סחרחורת) בלב.  מצב זה מאוד מסוכן! ומכאן, מה הלאה?  האם יתרסק? יבצע מהפך קריטי?

 

כלאחר מהלך דרמטי על לוח שחמט, יוצרת היעלמותו של אנרי שירמן בהכרח תזוזה אצל כל האנשים הקרובים לו, ולפתע מסתבר שכל אחד מהם כשלעצמו נמצא בטלטלה פנימית ובהערכה מחודשת של חייו. בכל אחד מהם חל שינוי במהלך העלילה, ובסוף הספר הוא ימצא עצמו במצב אחר.

 

העלילה המרתקת מתרחשת במקביל בישראל, בצרפת ובצ´אד. שזורים בה דיאלוגים קולחים, מונולוגיים פנימיים עמוקים, חלומות סוערים וזיכרונות צורבים, לצד סצינות ראליסטיות ודרמטיות כמו ורטיגו במהלך טייס, הפצצה מהאוויר, ניסיונות לעצור פרסום סודות ביטחוניים. כל אלה יוצרים שלל מתח ומסתורין.

 

הלכנו רחוק מדי הוא רומן על אמצע החיים, וגיבוריו אכן הלכו רחוק מדי בדרכים עקלקלות ולא צפויות. בסגנונה העדין והקולח מתארת המחברת, מיה לויטה, את הטלטלות העזות שעוברים גיבורי הספר בחייהם, וכיצד הן משפיעות על הקרובים להם. אווירת מסתורין שורה על הספר כבר מתחילתו. לכל אורכו שרוי הקורא במתח ומופתע מחדש מאירועים הקורים לגיבוריו, ואלה ממריצים אותו להמשיך ולקרוא.

 

זהו רומן רחב יריעה, בו סיפורי דמויות מקבילים השזורים זה בזה וסודות המתפענחים בהדרגה. הקורא נדרש להיות ערני ואקטיבי ולקשור הקשרים בעצמו. על-כן מומלץ לקרוא את הספר בנתחים גדולים, כסרט בו צופים ברצף - ולא דפים בודדים "לפני השינה".

   

  

הסופרת, ד"ר מיה לויטה (52), נשואה לפרופ' ויויאן טייכברג, נוירוביולוג ממכון וייצמן,  ואם לשתי בנות: יער ונוף.  מיה היא ביולוגית, החוקרת את תחום הנוירואימונולוגיה – הקשר בין מערכת העצבים ובין מערכת החיסון - ה"צבא" וה"משטרה" של הגוף. לתגליותיה המקוריות של ד"ר לויטה יש השלכה ישירה על תחום הרפואה, ומשום כך היא מנסה בשנים האחרונות לתרגמן לדרכי טיפול חדשות בכמה מחלות, ובראשן סרטן ואפילפסיה. 

 

מיה היא בתו של תאודור (תדי) לויטה - מבכירי עיתונאי החוץ בישראל וסופר, שדיווח במשך יותר מחמישים שנה על המתרחש בישראל ובמזרח התיכון וסיקר את מלחמות ישראל  עבור שלל עיתונים ברחבי העולם, ואף זכה על כך לתואר האצולה הבריטי היוקרתי OBE .

 הלכנו רחוק מדי, מאת ד"ר מיה לויטה, הוצאת "דני ספרים", 560 עמודים, מחיר לצרכן 84 ש"ח.