מה שצריך לדעת על ערמונית מוגדלת

                                                                                                                                                

מנתח ניתוחי הערמונית הרובוטיים ד"ר דיוויד ב. סמאדי מדבר על הטיפול בלייזר GreenLight לטיפול בבעיית הערמונית הנפוצה ביותר אצל גברים מבוגרים

 

ניו יורק -- ערמונית מוגדלת, שנקראת גם שגשוג שפיר של הערמונית (BPH), היא בעיית הערמונית הנפוצה ביותר אצל גברים בני חמישים ומעלה, לפי המכון הלאומי האמריקני לסוכרת ומחלות עיכול וכליות. הגיל בדרך כלל גורם לערמונית מוגדלת, שיש לעקוב אחריה באופן שנתי.

 

"למרות שאינה מסכנת חיים, ערמונית מוגדלת גורמת לגברים אי נוחות ויכולה להוביל למצבים רפואיים יותר חמורים כמו סרטן הכליות וסרטן הערמונית", אמר ד"ר דיוויד ב. סמאדי, מנהל מחלקת אורולוגיה וראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל. "טסטוסטרון מצטבר בערמונית ונהפך לתרכובת שנקראת דהידרוטסטוסטרון. זה גורם לערמונית לגדול, והתוצאה היא ערמונית מוגדלת".

 

תסמינים נפוצים לערמונית מוגדלת הם דם בשתן (בדרך כלל נגרם ממאמץ), תחושה שהשלפוחית לא לגמרי ריקה אחרי השתנה, השתנה תכופה ו/או השתנה לילית, עיכוב בהשתנה, זרם חלש או מקוטע, אי יכולת להתאפק או דליפה, דחפים פתאומיים נשנים להשתין, תחושת צריבה בזמן ההשתנה, בעיות זיקפה ופליטות זרע חלשות.

 

הטיפול בערמונית מוגדלת

 

אולם, אפשר לטפל בתסמינים האלה של ערמונית מוגדלת. תרופות כמו פרוסקר ואבודרט, שאושרו על ידי מינהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA), חוסמות את ההיווצרות של דהידרוטסטוסטרון. טיפולים אחרים כגון קרדורה ופלומקס עוזרים להקל על תסמיני השתן אצל חולים רבים.

 

"אם החולים בערמונית מוגדלת לא מטפלים בתסמיני השתן שלהם, הם מסתכנים בזיהומים בדרכי השתן, אבנים בשלפוחית, אי יכולת להתאפק וגם פגיעה בשלפוחית ואפילו בכליות", אמר ד"ר סמאדי. "חשוב לעקוב אחרי הערמונית שלך וטיפול בכל מצב חריג יחסוך לך הרבה אי נוחות".

 

טיפולים כירורגיים בערמונית מוגדלת

 

הטיפולים הכירורגיים כוללים את הסרת רקמת הערמונית העודפת. הסרת הערמונית דרך השופכה (TURP) היא הליך פולשני שבו מסירים רקמת ערמונית דרך חתך או ישירות דרך השופכה. אבל לפעמים צריך לחזור על הליך ה-TURP בגלל היווצרות רקמות צלקת או תופעות לוואי אחרות.

 

"ההליך הזעיר פולשני ללא אשפוז לייזר GreenLight הוא טיפול מצוין בערמונית מוגדלת", אמר ד"ר סמאדי.

 

במהלך הטיפול בלייזר GreenLight, קרן לייזר שמופעלת על רקמת הערמונית מאדה אותה בתוך דקות, פותחת את השופכה ומשפרת את זרימת השתן. הטיפול מפחית את הדחף של החולה להשתין, למרות שחלק מהחולים עשויים לחוות דחפים תכופים במשך תקופת זמן קצרה. משתמשים בהרדמה כללית, ובדרך כלל החולה נזקק לקתטר למשך כ-24 שעות. תחושת צריבה בזמן ההשתנה ודם בשתן הם לפעמים תופעות לוואי לטווח קצר. שלא כמו בהליכים אחרים לטיפול בערמונית, יש הקלה מהירה יותר בתסמיני השתן, וזרימת שתן בריאה חוזרת מהר יותר.

 

"הטיפול בלייזר GreenLight מציע תוצאות דומות ל-TURP אבל עם פחות תופעות לוואי כמו דימום ובעיות זיקפה", אמר ד"ר סמאדי. "יתרון נוסף: התועלת מטיפול לייזר GreenLight יכולה לארוך חמש שנים או יותר".

ד"ר דיוויד סמאדי הוא  מנהל מחלקת אורולוגיה וראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל. כאורולוג מומחה ואונקולוג שמתמחה באבחון וטיפול במחלות אורולוגיות, סרטן הכליות, סרטן שלפוחית השתן וסרטן הערמונית, הוא גם מתמחה בטיפולים זעיר פולשניים מתקדמים רבים בסרטן הערמונית, כולל טכניקת הניתוח הרובוטי החדשנית שלו, SMART (טכניקה רובוטית מתקדמת שהותאמה ע"י ד"ר סמאדי). מידע נוסף על ד"ר סמאדי אפשר למצוא באתר שלו, http://www.roboticoncology-il.com/

 

ליצירת קשר:

 

ד"ר דיוויד ב. סמאדי

מנהל מחלקת אורולוגיה,

ראש היחידה לניתוחים רובוטיים בבית החולים לנוקס היל

טלפון: 1-212-365-5000

פקס 1-646-692-6744 Fax

 

כתובת:

485 Madison Avenue

21st floor

New York, NY 10022

http://www.roboticoncology-il.com/contact/

 

טוויטר:  @drdavidsamadi

https://twitter.com/drdavidsamadi

 

Google+: +DavidSamadi

https://plus.google.com/+DavidSamadi

 

פייסבוק: facebook.com/drdavidsamadi

https://www.facebook.com/drdavidsamadi

 

מקור: http://www.roboticoncology-il.com/