"רוח שטות" – ספר חדש ומרתק שנכתב על ידי סופר שהיה מאושפז בבית חולים פסיכיאטרי

"רוח שטות" – הוא ספר מרתק ומיוחד שנכתב על ידי סופר כשרוני במהלך אשפוזו בבית חולים פסיכיאטרי, שמעורר עניין מיוחד ויצא בימים אלה לאור בהוצאת הספרים אוריון. הסופר יעקב (יקי) מנהיימר מביא בספרו בהרבה הומור מתובל בפילוסופיה וברוחניות, שילוב של עלילה דמיונית, השזורה באירועים אמיתיים וכנים, המביאים בפני הקוראים ספר רגיש ונדיר מסוגו, הבוקע מ"קן הקוקייה", הסגור והמסוגר לקהל הרחב.

 יעקב מנהיימר, 44, חלה במחלת נפש לפני כעשר שנים ואושפז בבית חולים לחולי נפש. במהלך המחלה, העלה על הכתב את הסיפורים, האירועים, המחזות והמראות שעלו בדמיונו, אותם חווה כמציאות חיה ומוחלטת השזורה בחיי היום-יום שלו.

הסיפור מתרחש בבית חולים לחולי נפש בו מאושפז יקי, בראשותו של פרופסור גבעון, שהחליט לשלב בין גישת הטיפול המערבית לבין גישות טיפול אלטרנטיביות בנפגעי נפש, המבוססות על חיים בקהילה והקים בית החולים שהוא מעין מיקרוקוסמוס של העולם, ובו כל מחלקה היא ארץ עם משטרה וצבא משלה.

העלילה הייחודית מספרת, כי יום אחד אלוהים מקיץ משנתו ומתעדכן לגבי מצבו של העולם. הוא מבין שהיהודים מחכים למשיח ומחליט למצוא אחד כזה בבית החולים בראשותו של פרופסור גבעון, שם הוא מגלה את המשיח בדמותו של הכותב, ושולח אותו להציל את בית החולים. אם יעלה בידי המשיח להציל את בית החולים, הוא יהיה כשיר להציל גם את העולם ממלחמות, ממאבקי דת ולאום, מסבל ומצער ולהביא אחווה ושלום.

הספר "רוח שטות" מדלג בין מציאות לדמיון ומתאר בהרבה הומור מתובל בפילוסופיה ורוחניות מפגשים קצרים עם שלל דמויות צבעוניות החולפות בחייו של הכותב. על הקורא מוטלת ה\"עבודה\" להחליט בעצמו היכן להציב את קו הגבול הנזיל, המפריד בין מציאות לבין הזיה, ובדרך זו אולי גם להבין את עולמם המבלבל והיצירתי של הסובלים מהתקפים פסיכוטיים.   

יעקב מספר, כי "עד כיתה ט עברתי כשמונה בתי ספר. היו לי כנראה בעיות קשב. בכיתה ט התחברתי עם עבריינים ויחד גנבנו ועישנו סמים". בגילוי לב מפתיע מוסיף ומספר יעקב, כי לאחר שבני החבורה נתפסו, הם סברו כי הוא זה שהלשין עליהם למשטרה ומאז, זנח את הדרך הזו והחל לעבוד כשוליה בחנות להתקנות תריסים. "התגייסתי לפרויקט רפול וסיימתי שרות מלא". יעקב מציין, כי נפקד בשל קשיי הסתגלות ונידון למאסר ולשרותו נוספו לו עוד ששה חודשים. באותה עת עברה גם משפחתו משבר, לאחר שאימו איבדה את מאור עיניה. לאחר השרות בצה"ל, המשיך לעבוד בהתקנת דודי שמש ובגיל 30 עבד בשליחויות, שם הכיר את אשתו, ממנה התגרש ברבות השנים.  "יצאנו יחד לטיול למזרח ונולד לנו ילד. בגיל 34, שנה לאחר הולדת הילד, חליתי במחלת הסכיזופרניה". הוא אושפז וטופל והיה כארבע שנים במצבי דיכאון קשים.

לאחר ארבע שנים חזר בתשובה ושנתיים לאחר מכן חזר בשאלה ועבר לנהריה, במטרה להיות במחיצת בנו, לאחר שהתגרש (יקי) מאשתו.

"בנהריה קיבלתי סל שיקום והוצמד לי עובד סוציאלי אחת לשבוע וחונכת שלוש פעמים בשבוע. כמו כן התחלתי לעבוד במפעל מוגן בקיבוץ. מזה כשנה שהפסקתי לעבוד בקיבוץ ואני בפרויקט של דרך הלב אשר מעודד נפגעי נפש ליזמות עסקית. אני נכנסתי לפרויקט כדי לקדם את כישרון  הכתיבה שלי שהתגלה בעקבות המחלה. אני כותב שירים אשר אני מנסה לתת לביצוע לזמרים וגם הוצאתי את הספר. אני שואף גם  לנסות לכתוב טור בעיתון\\\".

"רוח שטות" מאת יעקב (יקי) מנהיימר, הוצאת הספרים אוריון, 160 עמודים, מחיר לצרכן 69 ש"ח, להשיג בחנויות הספרים ובאתר ההוצאה לאור www.orion-books.co.il