מודרנה סוקרת תוכניות ניסויים קליניים על פני פורטפוליו ביום המו"פ 2022

 

מודרנה סוקרת תוכניות ניסויים קליניים על פני פורטפוליו ביום המו"פ 2022

 

 

נתוני ביניים מניסוי שלב 1/2 של חומצה פרופיונית (PA) רבת-מינון פרמאונט מראים כי mRNA-3927 היה נסבל היטב עד כה, עם סימנים מוקדמים מעודדים של פוטנציאל לתועלת קלינית

 

*נתוני ביניים ממחלת אגירת הגליקוגן שלב 1/2 1a (GSD1a) במינון יחיד Ba1ance מראים כי mRNA-3745 היה נסבל היטב עד כה, עם סימנים מוקדמים מעודדים של פוטנציאל לתועלת קלינית

*מודרנה מכריזה על תכלית חדשה לפיתוח, mRNA-3139, למחסור באורניתין טרנסקרבמילאז OTC, הפרעה גנטית נדירה

*ניסוי קליני שלב 3 של חיסון RSV, mRNA-1345, כלל יותר מ-24,000 נסיינים מתוך היעד של 34,000 משתתפים

*מחקר אימונוגניות ובטיחות שלב 3 של חיסון נגד שפעת, mRNA-1010, נרשם במלואו; החברה תמשיך במסלול אישור מואץ בשנת 2023

*החברה בדרך לדווח על נתונים ממחקר שלב 2 שלה בחיסון מותאם אישית לסרטן (PCV) ברבעון הרביעי של 2022

 

קיימברידג‘, מסצ‘וסטס, 8 בספטמבר 2022, (ACCESSWIRE) :

מודרנה (Moderna, Inc.)(נאסד"ק: MRNA), חברת ביוטכנולוגיה פורצת דרך בטיפולים וחיסוני messenger RNA (mRNA), הודיעה היום על התקדמות בכל תוכניות העבודה לגבי  ה-mRNA שלה שהוצגו ביום המו"פ השנתי של החברה.

 

"אנו ממשיכים להתקדם משמעותית בהאצת המטרה שלנו. הניסויים הקליניים שלנו בשפעת שלב 3 וב-RSV מתקדמים במהירות לקראת סיום. אנו רואים יתרונות קליניים מוקדמים בשתי תוכניות למחלות נדירות ואנו מצפים לדווח על נתונים מניסוי החיסון המותאם אישית שלנו לסרטן בהמשך השנה", אמר סטפן בנסל, מנכ"ל מודרנה. "כביטוי לצמיחת החברה והתקדמותה, אנו נערכים להשקות מוצרים רבים  ברחבי העולם".

 

העדכונים וההתקדמות האחרונה כוללים:

mRNA Therapeutics

מחלות נדירות: מחקרי הוכחת היתכנות

חומצה פרופיונית: חומצה פרופיונית (PA) היא הפרעה מטבולית נדירה וחמורה. PA מאופיין במחסור בפרופיוניל-CoA קרבוקסילאז, אנזים המעורב בפירוק חלבונים, חומצות שומן מסוימות וחומרים אחרים. מחסור זה מוביל להצטברות של תרכובות רעילות שעלולות לגרום לבעיות בריאותיות חמורות כמו אפיזודות חוזרות ונשנות של משברים מטבוליים מסכני חיים ופגיעה במוח, במערכת העצבים ובלב. אין טיפול תרופתי מאושר עבור PA.

*טיפול ה-mRNA של מודרנה ל-PA, mRNA-3927, מקודד לשני חלבונים שיכולים לעזור לגוף לייצר את האנזים החסר שנעדר בחולי PA. הניסוי הקליני המכונה שלב 1/2 של פרמאונט, המעריך את הבטיחות והפרמקולוגיה של mRNA-3927, מגייס באופן פעיל מטופלי PA.

*כמה אבני דרך קריטיות הושגו בבדיקה. למעלה מ-120 מנות תוך ורידיות חוזרות ונשנות ניתנו ל-10 מטופלים. עד כה, mRNA-3927 נסבל היטב במינונים שנבדקו. עד כה, לא הייתה רעילות מגבילת מינון, הפסקות עקב בטיחות או אירועי בטיחות חמורים הקשורים לתרופות. שלושה מתוך עשרת משתתפי המחקר קיבלו יותר משנה טיפול רציף.

*כל המשתתפים הזכאים החליטו להמשיך בטיפול על ידי השתתפות במחקר מורחב התווייה.

* PAמאופיין באירועי פירוק מטבולי חוזרים ומסוכני חיים (MDEs) שהם משברים קליניים המתרחשים כאשר יש הצטברות של מטבוליטים רעילים. בשל האופי האובייקטיבי ומגדיר המחלה של MDEs, הרגולטורים סיפקו תמיכה ראשונית ל- MDE כבעל משמעות קלינית, נקודת קצה קלינית ראשונית מועדפת לפיתוח.

*בהתבסס על נתונים ראשוניים, חלה ירידה במספר הטיפול ב-MDEs לאחר mRNA-3927. הניסוי יימשך בבדיקת רמת המינון הבאה (0.6 מ"ג/ק"ג IV כל שבועיים).

מחלת אחסון גליקוגן 1a (Glycogen Storage Disease 1a): מחלת אחסון גליקוגן 1a (GSD1a) היא הפרעה מטבולית נדירה תורשתית. GSD1a נגרם על ידי מחסור באנזים הנקרא גלוקוז 6-פוספטאז (G6Pase-α). G6Pase-α הוא קריטי לשחרור הגלוקוז בדם, ונחוץ כדי לשמור על רמות סוכר תקינות בדם. מטופלים עם GSD1a עלולים לסבול מאירועים מסכני חיים כאשר רמות הסוכר בדם שלהם נמוכות מדי. הם עלולים גם לחוות סיבוכים ארוכי טווח בכבד, אולי כולל סרטן. אין טיפולים פרמקולוגיים מאושרים עבור GSD1a.

*ילדים צעירים עם GSD1a זקוקים להזנה בצינורית בלילה ולניטור קבוע של גלוקוז בדם לכל החיים תוך הקפדה על תזונה מיוחדת של האכלות תכופות (כל 4-6 שעות) של מזון לא מבושל או שונה. הטיפול בחולי GSD1a מטיל נטל משמעותי על בני המשפחה.

*המשתתפים קיבלו מינון בניסוי שלב 1/2 Ba1ance  של מודרנה המעריך מועמד טיפולי GSD1a, mRNA-3745. מחקר זה הוא הראשון שהעריך את הבטיחות, הסבילות והפרמקולוגיה של מינון תוך ורידי יחיד של mRNA-3745 במשתתפים בוגרים עם GSD1a.

* נתונים מוקדמים על בטיחות ופרמקודינמיקה הם עקביים ומעודדים. אצל שני חולים, עירוי תוך ורידי של mRNA-3745 היה נסבל היטב עד כה, והראה הארכה של משך מהיר ונורמליזציה של גלוקוז במהלך צום.

*ההרשמה והערכות הבטיחות נמשכות, כאשר הנתונים הראשוניים צפויים בשנת 2023.

 

חומצה מתילמונית: חומצה PA וחומצה מתילמונית (MMA) חולקות ביולוגיה דומה ופתולוגיה של מחלות (מחסור באנזים במסלול פרופיונאט) עם הצטברות מאוחרת יותר של מטבוליטים רעילים. MMA היא מחלה גנטית נדירה עם תחלואה ותמותה משמעותיות הנגרמת על ידי מחסור באנזים שנקרא methylmalonyl-CoA mutase (MUT). MMA משפיע בעיקר על ילדים, ואין טיפול תרופתי מאושר. סיבוכים ארוכי טווח של MMA יכולים לכלול בעיות בתפקוד נוירו-קוגניטיבי, גדילה איטית יותר ובעיות לב, כליות ודם.

 

*שתי קבוצות המטופלים הראשונות נרשמות באופן מלא למחקר לנדמרק של מודרנה, ניסוי קליני שלב 1/2 להערכת הבטיחות והפרמקולוגיה של mRNA-3705 עבור MMA. mRNA-3705 נועד להורות לגוף לשחזר את החלבונים החסרים או הלא מתפקדים שגורמים ל-MMA. מודרנה מגייסת משתתפים בבריטניה, קנדה וארה"ב. נתונים ראשוניים מהניסוי צפויים עד 2023.

 

מחלה נדירה: מטרה חדשה לפיתוח

תוך מינוף נתונים ולמידה מתוכנית המחלות הנדירות, מודרנה מכריזה על מטרה חדשה לפיתוח, mRNA-3139, למחסור באורניתין טרנסקרבמילאז (OTC). mRNA-3139 משתמש באותם ננו-חלקיקי שומנים (LNP) כמו בתוכנית GSD1a של מודרנה והיא המטרה השישית למחלה הנדירה של החברה.

מחסור ב-OTC הוא מצב גנטי נדיר המאופיין בהיעדר מוחלט או חלקי של האנזים OTC, וכתוצאה מכך הצטברות אמוניה בדם. ההצגה הקלינית של מחסור ב-OTC היא הטרוגנית מאוד, עם תסמינים חמורים יותר הכוללים התקפים, כבד מוגדל וקושי נשימתי. במקרים חמורים יותר או לא מגיבים המתקדמים לאי ספיקת כבד, הטיפול עשוי לכלול השתלת כבד.

חיסונים נשימתיים בשלב מאוחר

מאיצי קוביד-19

*מודרנה השיקה שני מאיצי חיסון כדי לענות על צרכים שונים בשווקים הגדולים ביותר: mRNA-1273.214 ו-mRNA-1273.222.

* mRNA-1273.214הוא חיסון דחף דו-ערכי נגד קוביד-19 המכוון הן לזן המקורי של SARS-CoV-2 והן לווריאנט Omicron שהוא זן מדאיג (BA.1). ניסויים קליניים הראו כי חיסון דחף זה הגביר את התגובה החיסונית נגד זני Omicron העדכניים יותר (BA.4 ו-BA.5). הם מצאו שהתוצאות דומות ללא קשר לסטטוס או לגיל ההדבקה הקודמים.

*מודרנה פיתחה את mRNA-1273.222 בהתאם להנחיית ה-FDA האמריקני לפתח חיסון בוסטר המכוון לווריאנטים של Omicron BA.4  ו-BA.5, בשילוב עם mRNA-1273. ניסוי קליני שלב 2/3 עבור mRNA-1273.222 נמצא כעת בעיצומו ונרשם במלואו.

*מודרנה הגדילה במהירות את הייצור של מאיצי קוביד-19 והחלה לספק מנות באוגוסט.

תוכנית חיסונים נגד שפעת עונתית: שפעת, המתרחשת באופן עונתי, גורמת למחלות בדרכי הנשימה ומטילה נטל משמעותי על מערכות הבריאות. ברחבי העולם, נגיף השפעת מוביל ל-3-5 מיליון מקרים של מחלה קשה ול-290,000-650,000 מקרי מוות נשימתיים הקשורים לשפעת מדי שנה. כ-8% מאוכלוסיית ארה"ב חווה תסמינים משפעת מדי שנה, עם 140,000-710,000 אשפוזים ו-12,000-52,000 מקרי מוות בשנה.

* mRNA-1010הוא מועמד לחיסון המקודד לגליקופרוטאינים של המגלוטינין (HA) של ארבעת זני השפעת המומלצים על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) למניעת שפעת. HA הוא גליקופרוטאין משטח שפעת גדול שנחשב למטרה חשובה ליצירת הגנה רחבה מפני שפעת והוא היעד העיקרי של חיסוני שפעת הזמינים כיום. מחקר אימונוגניות ובטיחות שלב 3 של mRNA-1010 בחצי הכדור הדרומי נרשם במלואו (כ-6,000 משתתפים). משוב רגולטורי ראשוני תומך במסלול מואץ לאישור.

*מודרנה גם מתכוננת להשיק ניסוי יעילות שלב 3 בחצי הכדור הצפוני כדי להוכיח יעילות מעולה של mRNA-1010 מול חיסון שפעת עונתית כעת.

תוכנית חיסונים נגד נגיף סינסיטיאלי נשימתי: נגיף סינסיטיאלי נשימתי (RSV) גורם לנטל מחלה משמעותי בקרב מבוגרים בני 65 ומעלה. ישנם כ-177,000 אשפוזים הקשורים ל-RSV במבוגרים בני 65 ומעלה בארה"ב מדי שנה וכ-14,000 מקרי מוות הקשורים ל-RSV. ברחבי העולם, ישנם יותר מ -1.5 מיליון פרקים של זיהום חריף בדרכי הנשימה הקשורים ל- RSV מדי שנה.

*הניסוי הקליני המרכזי של מודרנה בשלב 3 של מודרנה ב-mRNA-1345, חיסון RSV, יעריך את יעילותו בקרב מבוגרים (בני 60 ומעלה); עד כה נרשמו בניסוי יותר מ-24,000 מתוך 34,000 המשתתפים הצפויים. המחקר תוכנן לספק קריאת יעילות בעונת החורף 2022-2023.

*כיוון ש-RSV גורם גם לעומס תחלואה משמעותי אצל ילדים, mRNA-1345 נבדק בניסוי שלב 1 מתמשך באוכלוסיות ילדים.

חיסונים נשימתיים משולבים

בנוסף לחיסונים של רכיב יחיד, החברה מקדמת מספר חיסונים נשימתיים משולבים, כולל ניסוי שלב 1/2 שנרשם במלואו לבדיקת mRNA-1073 המכוון ל- SARS-CoV-2 ושפעת. ניסויים קליניים ב-mRNA-1230, המכוונים ל-SARS-CoV-2, שפעת ו-RSV, צפויים להתחיל השנה.

חיסון סמוי בשלב מאוחר: ניסויי CMV

תוכנית החיסון נגד נגיף ציטומגלווירוס: Cytomegalovirus (CMV), סוג של נגיף הרפס סמוי, הוא הגורם השכיח ביותר לזיהום המתרחש לפני הלידה ברחבי העולם ואחראי ליותר ממיליארד דולר בעלויות הבריאות השנתיות. CMV יכול לגרום לבעיות בריאותיות ארוכות טווח בתינוקות נגועים, כגון ליקוי שמיעה, לקות ראייה, שיתוק מוחין, לקויות למידה וירידה בכוח השרירים ובקואורדינציה.

*היעד  לחיסון CMV של מודרנה, mRNA-1647, כולל שישה mRNA המקודדים שני אנטיגנים בחיסון אחד ונועד להגן מפני זיהום CMV. mRNA-1647 נבדק בניסוי שלב 3 CMVictory כדי למנוע CMV מולד. נכון להיום, רשומים יותר מ-40% מהמשתתפים הצפויים. המחקר יקבע את היעילות, הבטיחות והאימונוגניות של mRNA-1647 נגד זיהום ב-CMV אצל נשים בגילאי 16-40. ההרשמה נמשכת בארה"ב ובעולם.

*בנוסף לזיהום מולד, ל-CMV יש השפעה רבה על התחלואה והתמותה בחולים מושתלים. CMV הוא סיבוך שכיח לאחר ההשתלה שכן היכולת להילחם בזיהום לאחר ההשתלה פוחתת. מודרנה מתכננת לבדוק את mRNA-1647 במחקר אקראי ומבוקר פלצבו, כדי להעריך את היעילות, הבטיחות והאימונוגניות של mRNA-1647 בחולים שעברו השתלת תאי גזע בסיכון גבוה.

חיסון מותאם אישית לסרטן

*חיסונים מותאמים אישית לסרטן (PCV) מכוונים למוטציות הגידול הייחודיות של המטופל כדי לטפל באופן סלקטיבי בסרטן שלו. תוכנית ה-PCV של מודרנה מפותחת בשיתוף עם Merck.

* mRNA-4157הוא יעד PCV שנועד לעורר תגובה חיסונית על ידי חיזוק תאי T, אשר מאמינים שהם נחוצים לטיפול מרפא בסרטן . הניסוי הקליני שלב 2 של מודרנה יקבע אם mRNA-4157 בשילוב עם KEYTRUDA®, טיפול מאושר בסרטן, יכול לשפר את ההישרדות ללא הישנות (לאחר 12 חודשים) בחולים עם מלנומה שנקטעה בסיכון גבוה להישנות המחלה, בהשוואה ל-KEYTRUDA בלבד. KEYTRUDA נבחרה כמשווה בניסוי מכיוון שהיא נחשבת לסטנדרט הטיפול בחולי מלנומה בסיכון גבוה.

*ניסוי שלב 2 נרשם במלואו והנתונים העיקריים צפויים ברבעון הרביעי של 2022.

הכנה מסחרית

*ככל שיעדי מודרנה מתקדמים, מתבצעות הכנות להשקות חיסונים מרובים ברחבי העולם בין השנים 2023-2026. סדרי העדיפויות המסחריים כוללים תכנון לשוק קוביד-19 האנדמי לשנת 2023, התרחבות לשוקי חיסונים נשימתיים עם חיסונים חד-פעמיים וחיסונים משולבים ל-RSV, שפעת וקוביד-19, הכנה להשקה אפשרית של חיסון CMV וכניסה לשוק הטיפולים.

*מודרנה תמשיך במסלול מואץ לאישור פוטנציאלי של החיסון נגד שפעת (mRNA-1010) בשנת 2023.

*מודרנה ממשיכה להשקיע בבניית יכולות ייצור גלובליות כדי לתמוך בהשקות מוצרים מרובות, כולל עדכונים עונתיים ונוסחאות מוצרים שונות.

אודות Moderna

ב-10 שנים מאז הקמתה, הפכה מודרנה מחברה בשלבי מחקר מדעיים לקידום תוכניות בתחום ה-RNA עם שליח (mRNA), לארגון עם תכנית עבודה קלינית מגוונת של חיסונים וטיפולים בשבע שיטות, תיק קניין רוחני רחב בתחומים הכוללים ניסוח ננו-חלקיקים של mRNA ושומנים, ומפעל ייצור משולב המאפשר ייצור קליני ומסחרי מהיר בקנה מידה גדול. מודרנה מקיימת הסכמים עם מגוון רחב של משתפי פעולה ממשלתיים ומסחריים מקומיים ומעבר לים, נתון שאפשר את המרדף אחר המדע פורץ הדרך והרחבה מהירה של הייצור. לאחרונה, היכולות של מודרנה התאגדו כדי לאפשר שימוש ואישור של אחד מהחיסונים המוקדמים והיעילים ביותר נגד מגפת קוביד-19.

פלטפורמת ה-mRNA של מודרנה בונה על התקדמות מתמשכת במדע mRNA בסיסי ויישומי, טכנולוגיית אספקה וייצור, ואפשרה פיתוח טיפולי וחיסונים למחלות זיהומיות, אימונו-אונקולוגיה, מחלות נדירות, מחלות לב וכלי דם ומחלות אוטואימוניות. מודרנה הוכתרה למעסיקה ביו-פארמה מובילה על ידי המדע בשבע השנים האחרונות. למידע נוסף, בקרו www.modernatx.com.

הצהרות צופות פני עתיד

הודעה לעיתונות זו מכילה הצהרות צופות פני עתיד כמשמעותן בחוק הרפורמה בליטיגציה פרטית בניירות ערך משנת 1995, כפי שתוקן, לרבות הצהרות בנוגע ל: מגמות קליניות בניסוי שלב 1/2 PA של מודרנה; המרדף של מודרנה אחר מסלול אישור מואץ ל-mRNA-1010 ועיתוי האישור הפוטנציאלי; התזמון של נתונים מהניסויים של מודרנה על מועמדי המוצר שלה המכוונים ל-PCV, MMA, GSD1a ו-RSV; התחלת ניסויים קליניים עבור mRNA-1230, המכוונים ל- SARS-CoV-2, שפעת ו- RSV; סדרי העדיפויות המסחריים של מודרנה; העיתוי של השקות מוצרים עתידיות; יכולות הייצור של מודרנה; ותזמון המסירה של מאיצי קוביד-19. במקרים מסוימים, ניתן לזהות הצהרות צופות פני עתיד על-ידי מינוח כגון "רצון", "עשוי", "צריך", "יכול", "מצפה", "מתכוון", "מתכנן", "מכוון", "צופה", "מאמין", "מעריך", "צופה", "צופה", "פוטנציאל", "המשך", או השלילי של מונחים אלה או מינוחים דומים אחרים, אם כי לא כל ההצהרות צופות פני העתיד מכילות מילים אלה. ההצהרות צופות פני העתיד בהודעה לעיתונות זו אינן הבטחות או ערבויות, ואין להסתמך יתר על המידה על הצהרות צופות פני עתיד אלה מכיוון שהן כרוכות בסיכונים ידועים ובלתי ידועים, באי-ודאות ובגורמים אחרים, שרבים מהם אינם בשליטתה של מודרנה ואשר עלולים לגרום לתוצאות בפועל להיות שונות באופן מהותי מאלו המובעות או משתמעות מהצהרות צופות פני עתיד אלה. סיכונים, אי-ודאות וגורמים אחרים אלה כוללים, בין היתר, את אותם סיכונים ואי-ודאות המתוארים תחת הכותרת "גורמי סיכון" בדוח השנתי של מודרנה בטופס 10-K  לשנת הכספים שהסתיימה ב-31 בדצמבר 2021 ובדוח הרבעוני בטופס 10-Q  לתקופה הרבעונית שהסתיימה ב-31 במרץ 2022, כל אחד מהם הוגש לרשות ניירות הערך האמריקאית (SEC), ובהגשות הבאות של מודרנה ל-SEC, הזמינות באתר האינטרנט של ה-SEC בכתובת www.sec.gov. למעט כנדרש בחוק, מודרנה מתנערת מכל כוונה או אחריות לעדכון או תיקון של כל הצהרות צופות פני עתיד הכלולות בהודעה לעיתונות זו במקרה של מידע חדש, התפתחויות עתידיות או בכל דרך אחרת. הצהרות צופות פני עתיד אלה מבוססות על הציפיות הנוכחיות של מודרנה ומדברות רק נכון למועד הודעה זו לעיתונות.

ליצירת קשר (מודרנה)

Media:
Mary Beth Woodin
Senior Director, R&D Communications
617-899-3991
MaryBeth.Woodin@modernatx.com

Investors:
Lavina Talukdar
Senior Vice President& Head of Investor Relations
617-209-5834
Lavina.Talukdar@modernatx.com

מקור:  Moderna, Inc

*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית ACCESSWIRE