הספר שבו חי (כמעט) כל אחד מאיתנו

"תיבת רבניצקי", מאת אריה דינור הוא הספר על הישראלי המצוי-לכאורה, משחר נעוריו ועד בגרותו, המשובץ באירועים שחווה גיבור העלילה, פרשיות אהבים, בעיות פרנסה וחבלי קליטה בעיר הגדולה, יהדות וכולם מתובלים ברגש ובהומור.

 

אריה דינור, בן 54, תושב מושב ניצני עוז ואיש מערכת הביטחון לשעבר ליקט וכתב את החומרים לרומן הייחודי שלו במשך כ-30 שנה. דינור מציין, כי "רוב הספר הינו פרי דמיון וסיפורים ששמעתי במהלך  השנים של כתיבתו, וכ-40 אחוז ממנו הינו אוטוביוגרפי".

 

לאחר לידה ושש שנים בקיבוץ, רוב ילדותו של גיבור הספר, רוני רבניצקי, מתרחשת בשכונה רוממה בחיפה, שכונת המעמד הבינוני. סבו מהווה את חברו הטוב ביותר והשניים הינם חובבי הרפתאות, שכמעט כולן מתממשות בעולמם הצר. כאשר יש צרות, אביו שהיה פרטיזן במלחמת העולם השניה, פותר אותן.

 

בנעוריו מתוודע הגיבור למין באמצעותה של יעל, בתו של החבר הטוב ביותר של אביו, "גיבורה שלא הייתה בפועל בחיי" , מוסיף אריה.  רוני-הגיבור  מתמודד עם בעיות מין שמעסיקות בני נעורים ומספר על אהבותיו הראשונות. יחד עם הנשים הצעירות שבחייו הוא מנסה להתגבר על בעיה מוכרת של בני הנוער –שפיכה מוקדמת שמטילה צל על כל יחסיו.

 

לאחר הצבא הוא מנסה לכבוש את תל אביב העיר הגדולה. מחד גיסא ,יש לו פרשת אהבים עם השכנה ומאידך גיסא יש לו שותפה מבוגרת שממררת את חייו. "דמות השותפה מבוססת על דמות אמיתית עמה חלקתי דירה שכורה במשך שנה", מסביר המחבר, שעבר לא פחות מעשר דירות שכורות בתל אביב.    בתל אביב נקלע גיבור הספר למשבר לאחר פרשת אהבים שמסתיימת בדחייה ובמקביל, הוא מתאבל על מותו של אביו ממחלת הסרטן. רוני עובר טיפול נפשי כולל תרופות נגד דיכאון ומחלים ממנו כעבור חצי שנה בעזרתם של מטפלו, התרופות,  אמו, אחותו, אחיו , גיסתו ואחיינו הקטן שהופך לחבל החיבור שלו לחיים. לאחר מכן הוא נוסע לארה"ב ומקיים שם פרשת אהבים עם אחות של חבר שרוכבת על אופנוע הרלי דוידסון ואינה רכושנית לחברה הזמני.

 

בפרק האחרון, מוצא רוני את אשת חייו והספר מסתיים בהפי אנד ובחלום על תפקידו של רוני במלחמה העתידית בין איראן וגרורותיה נגד ישראל.  רוני רבניצקי הינו "הישראלי הסביר"- לומד ביסודי ובתיכון במערכת החינוך הממלכתית, משרת בסדיר ובמילואים, לומד באוניברסיטה ועובד לממן את לימודיו, יש לו הרבה חלומות אך הוא מסתפק במקום טוב באמצע. בספר כלולים  תיאורי מין, הומור, תנ"ך ויהדות, סבל ואושר.

 

אריה דינור נולד בקיבוץ גבעת ברנר בשנת 1957. בסוף 2006 לאחר 19 שנה במערכת הביטחון ו-30 שנה בשרות המדינה יצא לפנסיה מוקדמת בגיל 49. עבד שנתיים במחלקת המודיעין בנתב"ג. עובד כיום כמאבטח. אריה דינור נשוי לנורית ואב לבן ולבת.  

 

תיבת רבניצקי, מאת אריה דינור, בהוצאת אור-עם, 334 עמודים, מחיר לצרכן 70 ש"ח, מומלץ לקריאה החל מגיל 16.להשגה בכל חנויות הספרים או דרך אתר ההוצאה  http://www.oram.co.il.