הקסם שבתוכי: ספר המלמד ילדים כיצד ליישם את היכולות והכוחות הפנימיים שלהם

"הקסם שבתוכי" הוא ספר בהוצאת הספרים אוריון, המלמד ילדים כיצד ליישם את היכולות והכוחות הפנימיים שלהם. הסופר עוזי טל החליט גם כי 10 אחוזים מהרווחים יועברו למען ילדים בעלי צרכים מיוחדים. בסיפור "הקסם שבתוכי" מסופר על הילד דן שמגלה דרך החלום על רובוט-הצעצוע שלו, את הכוחות הפנימיים שבתוכו. מתוך הזדהות עם רובי הרובוט בדרכו אל מימוש החופש האישי שלו, לומד דן להכיר את כוח הרצון, ההתמדה, והשימוש בדמיון וברגשות חיוביים של שמחה ואהבה. הוא מבין, שגם בו עצמו נמצאים כל אלה, ויכולים לעזור לו.

 

עוזי טל מסביר, כי לכל אחד מאיתנו יש יכולות וכוחות פנימיים. ככל שנקדים להכיר אותם ולהשתמש בהם, נוכל להתחיל לנהל את חיינו כבר מגיל צעיר באופן חיובי יותר. הסופר ממליץ כי לאחר הקריאה בספר, כדאי לשוחח עם הילדים על כך שגם להם יש את הכוח הפנימי ואת היכולת לעשות דברים בעצמם ולהצליח בהם. כל התנסות חיובית במשימה קטנה ופשוטה, כמו ללמוד לרכוב על אופניים  או לבנות מבנה בקוביות, נותנת לילדים תחושה של סיפוק ושמחה.  כך הם לומדים שכאשר רוצים מאוד במשהו, נחושים ועושים מאמץ להשיגו – יש סיכוי טוב להצליח. גם אם ההצלחה איננה מיידית, גישה חיובית ועידוד מצד ההורים יעזרו לילדיהם לא להתייאש, ולנסות שנית. אך לא רק השגת המטרה חשובה. הדרך אליה, והתהליך שעוברים בני המשפחה יחד, יכולים להיות מעשירים ומהנים עבור כולם.

 

"רוֹבִּי נֶעֱמַד עַל הָרִצְפָּה, הוֹשִׁיט רֶגֶל קָדִימָה וְנִסָּה לָלֶכֶת. צָעַד שְׁנֵי צְעָדִים וְנָפַל... פָּסַע עוֹד פְּסִיעָה וְשׁוּב נָפַל. אֲבָל הוּא לֹא הִתְיָאֵשׁ וְקָם שׁוּב עַל רַגְלָיו.  אַחֲרֵי כַּמָּה נִסְיוֹנוֹת הוּא קָרָא בְּשִׂמְחָה: "אַתֶּם רוֹאִים, כְּשֶׁאֲנִי רוֹצֶה מְאֹד לְהַשִּׂיג מַשֶּׁהוּ, אֲנִי מַצְלִיחַ."  כך מסופר בספר המפגיש אותנו עם דן, הילד הקטן, המלווה את חברו רובי הרובוט בניסיונותיו להיות עצמאי יותר,  ובדרך זו מגלה דן גם את הכוח הפנימי שבתוכו.

עוזי טל, בן 48,  נשוי+3 גר בכפר- יונה שבשרון. לאחרונה פרש לגמלאות מוקדמות מחברת בזק בה עבד במשך 24 שנים .בשנים האחרונות בבזק ניהל מחלקה של תשלומים לספקים. כשנה לפני פרישתו מבזק התחיל לחשוב על שינוי . "קראתי המון ספרות על העצמה אישית, והחלטתי ליישם את התובנות מלמידה אישית זאת ולשנות כיוון בחיים ואת תפיסת החיים. לאחר שקיבלתי תמיכה גם מהבית ביקשתי לצאת לפנסיה מוקדמת", מספר טל.

 

"בזמן קריאת הספרים ראיתי שישנה פניה בעיקר לאוכלוסיה הבוגרת ולא ראיתי הרבה חומר המופנה לילדים וחשבתי לעצמי שהייתי שמח אילו קיבלתי "ארגז כלים" כמו שבניתי לעצמי, שנים רבות לפני כן. לכן, כתבתי ספר לילדים המופנה לבני הגילים 3-7 ובו תמצית השימוש בכוחות הפנימיים שיש לנו כגון: רצון, התמדה, שימוש בדמיון וכל זאת ברגשות חיוביים של שמחה ואהבה".

 

לדברי הסופר, הילד בסיפור לומד על הכוחות הפנימיים שלו באמצעות רובוט שקיבל במתנה. השימוש ברובוט משול לאדם שאין לו רצונות משלו וזז לפי שליטה של אחרים ורק אחרי שהוא מכיר בכוחות הפנימיים שלו הוא יכול להשתחרר מ"השלט" ולהתנהל לבד לפי הרצון שלו.

 

 עם פרישתו מבזק הציב לעצמו , טל , בין יתר המטרות גם תרומה לקהילה אותה הוא מבצע ע"י התנדבות כמנחה עסקי של קבוצת תלמידים בני 15 בפרויקט של יזמים צעירים בכפר-יונה. "התחייבתי ורשמתי גם בספר כי אתרום 10% מרווחי מכירת הספר לעמותות המטפלות בילדים ובני נוער בעלי צרכים מיוחדים", מטעים טל ומציין "שבנוסף לכתיבת הספר, אני רוצה גם לקיים פעילות בגני ילדים , להקריא את הספר ולהעביר את המסרים ממנו".

 

"הקסם שבתוכי", מאת עוזי טל, הוצאת הספרים אוריון, 32 עמודים, מאויר באיוריה הססגוניים של נגה שימל. מחיר לצרכן 44 ש"ח.