איך מרגיעים הורים היסטריים לילד חולה שפעת, ומה עושה הרופא כאשר מגיע אליו תינוק מלווה בשתי סבתות עצבניות:

בדיחות וחיוכים מהמתרחש במרפאתו של רופא ילדים ותיק

                                                                                                        

למה הכניס רופא הילדים לחדרו סולם בגובה 3 מטר? מה צריך לעשות רופא כשנכנס לחדרו תינוק, מלווה בשתי סבתות עצבניות? למה נמנעים ההורים מלדווח לרופא שהילד משלשל? איך ישאל חשמלאי רכב את הרופא אם הילדה בהתקף אסטמה? איך מרגיע הרופא הורים המודאגים משפעת קטלנית? איפה כתוב בשולחן ערוך שחלק מההכנות לשבת זה להביא את הילד לבדיקת אוזניים ביום שישי בצהריים?

 

על שאלות אלה ועוד רבות תוכלו למצוא תשובות מצחיקות בספרו החדש של ד"ר שי חנניה "על שולחן החיוכים", בהוצאת הספרים אוריון. בספר תמצאו אוסף של אירועים משעשעים, מחשבות ותובנות שליקט ורשם ד"ר חנניה במשך 15 שנה, תוך כדי עבודתו כרופא ילדים, בקהילות רבות ומגוונות.

 

החומר לספר נאסף במשך השנים במרפאות עירוניות וכפריות, בישובים חילונים ודתיים, בקרב אוכלוסיה משכילה ושאינה כזו. חלק מהאירועים והמחשבות הם תוצאה של עבודה בלחץ אדיר, בעיקר בתקופת החורף, מול ציבור לחוץ, אבל גם לפעמים מתון ובעל חוש הומור. ד"ר חנניה מוסיף, כי הקטעים נרשמו לאורך השנים על פתקים, בזמן אמת, אחרת היו נשכחים. באנקדוטות מסוימות נעשה עיבוד כיד הדמיון הטובה, למען החיוך והצחוק שתמיד טובים לבריאות.

 

האירועים מציגים גישות שונות לחיים, אמונות טפלות ואמונות גדולות, קיבעונות וחרדות, לפעמים ניתן להקיש מהם לתחומים אחרים בחיינו.

 

ד"ר שי חנניה, תושב מצפה נטופה שבגליל התחתון, מומחה ברפואת ילדים ומומחה במחלות ריאה בילדים, הצליח בחושיו המחודדים ובחיוך לבבי לבטא תפיסת עולם, המדגישה את חשיבות הניסיון שרוכש רופא בעבודתו כרופא ראשוני.

 

ניסיון זה הופך להיות מקור הידע וכלי העבודה העיקרי של הרופא. ניסיון שלא ניתן להחליפו בנהרות המידע היבש המודפס  בספרי ובאתרי הרפואה הרבים.

 

ד"ר חנניה מסביר, כי ברפואת ילדים, עיקר ההתרחשות היא במרפאה: בחדר ההמתנה ובחדרו של הרופא. שם נוצרים המפגשים הראשונים של ההורים והילד עם עולם הרפואה. אלה הם בדרך כלל מפגשים קצרים, אבל טעונים.

 

הספר מיועד לכולם, בראש ובראשונה לציבור הרפאים וכן ולכל אנשי צוות רפואי, להורים צעירים ולסבים ולסבתות , לכל מי שמסתקרן איך אנו נראים בעיני הרופאים,  ובעצם לכל מי שאוהב את הבריות ורוצה לחייך גם כשהוא מתעטש . הספר מתאים כספר מתנה.

 

"על שולחן החיוכים", הוצאת הספרים אוריון, 124 עמודים (פרוצס), איורים: הילה דאבי, 75 ש"ח.