מינוביה תרפיוטיקס מדווחת על נתונים קליניים ראשונים המדגימים יעילות ובטיחות של טיפול אוגמנטציה מיטוכונדריאלית בילדים עם מחלות מיטוכונדריאליות ראשוניות

 

 

מינוביה תרפיוטיקס מדווחת על נתונים קליניים ראשונים המדגימים יעילות ובטיחות של טיפול אוגמנטציה מיטוכונדריאלית בילדים עם מחלות מיטוכונדריאליות ראשוניות

 

מחקר קליני ראשון בבני אדם מספק הוכחת היתכנות לפלטפורמת טיפול בהגדלת מיטוכונדריה, המאפשרת שימוש במיטוכונדריה בריאה כדי לשפר את תפקוד המיטוכונדריה ולמתן את ההשפעות של תסמונות מחיקה של דנ"א מיטוכונדריאלי (mtDNA) בקנה מידה גדול

 

המחקר הראה שיפור במדדי איכות החיים אצל ילדים עם תסמונת פירסון וספקטרום תסמונת Kearns-Sayre

 

לא דווחו תופעות לוואי הקשורות לטיפול במחקר

 

וובורן, מסצ‘וסטס וחיפה, 21 בדצמבר 2022, (GLOBE NEWSWIRE) :

 

Minovia Therapeutics, חברת ביוטכנולוגיה גלובלית בשלב הקליני, הודיעה היום כי ממצאי השימוש הקליני הראשון בפלטפורמת טיפול אוגמנטציה מיטוכונדריאלית (MAT) לטיפול בילדים עם מחלות מיטוכונדריאליות ראשוניות פורסמו בכתב העת Science Translational Medicine. המחקר נערך בשיתוף פעולה עם מובילים עולמיים בתחום ההמטולוגיה ומחלות מיטוכונדריאליות ראשוניות במרכז הרפואי שיבא (תל השומר).

 

מחיקות בודדות וגדולות בדנ"א המיטוכונדריאלי (mtDNA) עלולות להוביל למגוון מחלות הרסניות, כולל תסמונת פירסון ותסמונת קירנס-סייר (KSS). תסמונות המחיקה האלה של mtDNA הן ספורדיות, בלתי ניתנות לריפוי ובסופו של דבר קטלניות. תסמונת פירסון היא מחלת כשל במח עצם שמתחילה בדרך כלל בינקותה. בנוסף להצגה עם אנמיה סידרובלסטית, החולים מאופיינים בתפקוד לקוי של הלבלב האקסוקריני. כמחצית מהחולים מתים בינקות או בילדות, בעוד שרבים ששורדים ממשיכים לפתח KSS, הפרעה רב-מערכתית מתקדמת.

 

"ממצאים אלה מראים כי טיפול בהגדלת המיטוכונדריה אפשרי בילדים עם תסמונות מחיקת DNA מיטוכונדריאליות וכי תאי CD34+  אוטולוגיים המוגדלים במיטוכונדריה שמקורם בדם אימהי עשויים לספק שיפור תפקודי מסוים לחולים החיים עם מחלות מתישות אלה שעבורן אין טיפולים זמינים", אמר ד"ר אלעד יעקובי, Ph.D, המחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים, מרכז רפואי שיבא.

 

MAT נועד להציל את תפקוד המיטוכונדריה ואת הפעילות המטבולית בתאים חולים באמצעות העשרה במיטוכונדריה בריאה. זה מתבסס על ההדגמה הקודמת של Minovia כי MAT מספק תועלת תפקודית ארוכת טווח במודל עכברים מדוכאי חיסון, וכי המיטוכונדריה יכולה לעבור בין תאי גזע המטופויאטיים (HSCs) in vivo  (יעקובי ואח‘ 2021). מחקרים פרה-קליניים הראו כי תאי גזע ותאי אב המטופויאטיים (HSPCs) יכולים להעביר מיטוכונדריה תקינה לתאים המטופויאטיים ולא המטופויאטיים ולשפר את תכונות המחלה (רוקה ואח‘, 2017).

 

Minovia מפתחת MAT לטיפול במחלות מיטוכונדריאליות ראשוניות כגון תסמונת פירסון, כמו גם אנמיות סיידרובלסטיות אחרות הקשורות למיטוכונדריה. הנושא המחקרי המוביל של החברה, MNV-101  (MNV-BM-BLD), קיבל את הכינויים מסלול מהיר (Fast-Track), תרופות יתום (Orphan Drug) ומחלות ילדים נדירות על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני.

 

המחקר האחרון דיווח על תוצאות של שישה חולים בגילאי 2 עד 7 שנים: ארבעה עם תסמונת פירסון ושניים עם ספקטרום KSS. כל ששת החולים סבלו מכשל משמעותי לשגשג וממחלה רב-מערכתית מתקדמת, מסכנת חיים מיידית או עלולה לסכן חיים, ונזקקה להתערבויות מרובות של טיפול תומך מתמשך.

 

ממצאים עיקריים

 

*לא דווח על תופעות לוואי הקשורות לטיפול. תופעות לוואי הקשורות להליך הלויקפרזיס נוהלו בטיפול רפואי סטנדרטי. תופעות לוואי שהתרחשו בעקבות הטיפול היו צפויות עקב המחלה הבסיסית של המטופל ונפתרו באופן ספונטני או עם טיפול מתאים.

*רמות גבוהות יותר של דנ"א מיטוכונדריאלי תקין נצפו בדמם של ארבעה מתוך שישה מטופלים, מה שמעיד על ירידה במיטוכונדריה עם מחיקות דנ"א גדולות.

*שיפור קליני בתפקוד האירובי נצפה בחלק מהחולים, וחמישה מתוך שישה מטופלים חוו עלייה במשקל.

*מדידות איכות החיים הראו שיפור אצל רוב החולים. דווח על שינויים ברווחתם הכללית של ילדים ובפעילות גופנית, יחד עם זמן מוגבר של בילוי ער ומשחק.

*סדרה של בדיקות אירוביות וסיבולת בוצעו על שני חולים. שני המטופלים הדגימו שיפור בכוח שרירי הרגליים ובסיבולת לאחר 6 ו-12 חודשים לאחר הטיפול.

*מטופל אחד, שבנקודת ההתחלה לא היה מסוגל ללכת כל מרחק, היה מסוגל ללכת 10 מטרים לאחר 12 חודשים והיה לו שיפור בבדיקת הישיבה-עמידה של 30 שניות.

*מטופל אחר הדגים שיפור בתפקוד השרירים בחלק מהבדיקות ושיפור מתמשך באחרים, כולל מבחן הליכה של שש דקות ויכולת מישיבה לעמידה בגיל 6 ו-12 חודשים.

 

"אנו מעודדים מאוד מעדויות לשיפור באיכות החיים וברווחה של הילדים המטופלים ב- MAT כולל שיפורים קליניים בתפקוד האירובי, עלייה במשקל והגברת הכוח והסיבולת", אמרה ד"ר נטלי יבגי אוחנה, Ph.D., מייסדת שותפה ומנכ"לית Minovia. "אנו מאמינים שממצאים אלה מניחים תשתית חשובה להמשך פיתוח MAT ולניסויים קליניים עתידיים כדי להדגים את היעילות והבטיחות של MAT בחולים עם הפרעות מיטוכונדריאליות ראשוניות ומחלות אחרות. שיתוף הפעולה המצוין שלנו עם הקלינאים והצוותים במרכז הרפואי שיבא, כמו גם עם קבוצות תמיכה בחולים, יאפשר לנו להאיץ את תוכניות הפיתוח הקליני לחולי תסמונת פירסון".

 

אודות מחלות מיטוכונדריאליות ראשוניות (PMD) ותפקוד לקוי של המיטוכונדריה


מחלות מיטוכונדריאליות ראשוניות (PMDs) הן הפרעות גנטיות כרוניות המתרחשות כאשר המיטוכונדריה אינה מצליחה לייצר מספיק אנרגיה כדי שהגוף יתפקד כראוי. מחלות מיטוכונדריאליות משפיעות על אחד מכל 5,000 אנשים ברחבי העולם ויכולות להיות ספורדיות או תורשתיות והתפרצות יכולה להתרחש בכל גיל. מחלות מיטוכונדריאליות יכולות להשפיע כמעט על כל חלק בגוף, כולל תאי המוח, העצבים, השרירים, הכליות, הלב, הכבד, העיניים, האוזניים או הלבלב. תפקוד לקוי של המיטוכונדריה ממלא גם תפקיד חשוב במחלות שכיחות יותר, כגון מחלת אלצהיימר, ניוון שרירים, טרשת אמיוטרופית צידית וסוכרת.

 

אודות Minovia

 

Minovia Therapeutics היא חברת ביוטכנולוגיה גלובלית בשלב הקליני המחויבת לגילוי ופיתוח של גישות חדשניות לטיפול במחלות הנגרמות על ידי תפקוד לקוי של המיטוכונדריה. פלטפורמת טיפול ההגדלה המיטוכונדריאלית (MAT) של Minovia נועדה להאריך ולשפר את חיי האדם על ידי שיקום תפקוד המיטוכונדריה באמצעות תאי גזע אוטולוגיים המועשרים במיטוכונדריה בריאה ומתפקדת. גישה ייחודית זו מנצלת את היכולת הטבעית של המיטוכונדריה לעבור בין תאים. ההתמקדות הקלינית הראשונית של החברה היא במחלות מיטוכונדריאליות ראשוניות, כגון תסמונת פירסון, מחלת ילדים קטלנית, והפרעות המטולוגיות הכוללות תפקוד לקוי של המיטוכונדריה. Minovia הוקמה על ידי חוקרים מובילים בתחום הביולוגיה המיטוכונדריאלית ומשרדיה הראשיים נמצאים בחיפה, עם פעילות במסצ‘וסטס. לקבלת מידע נוסף, בקרו בכתובת http://minoviatx.com/.

 

למידע נוסף

 

 

info@minoviatx.com

Phone: +972-747033354

 

 

*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית GlobeNewswire