ספר חדש: "שנאה" – סיפורים מימי השואה- לראשונה בתרגום עברי מאת הסופר הפולני סטניסלב סרוקובסקי

"שנאה" הוא קובץ סיפורים המתאר מעשים שבוצעו באחת התקופות האפלות ביותר של האנושות, בשנים 1941-1945, במחוזותיה המזרחיים של פולין, ה-Kresy. סטניסלב סרוקובסקי, סופר, מחזאי, משורר ומתרגם פולני, היה עד למאורעות המתוארים על ידו וחווה אותם אישית בהיותו ילד. הספר תורגם בידי שמואל רוטברד.

 

באותן השנים הנוראות, נרצחו מאות אלפי פולנים, אך גם מיליון ומחצית המיליון יהודים במזרחה של פולין, בפודוליה, באוקראינה ובילורוס. רבע מכלל הקורבנות היהודיים שנרצחו במלחמת העולם השנייה טמונים שם. סרוקובסקי, שבילדותו היו לו חברים יהודים בני גילו, שוזר בין סיפוריו גם את חבריו היהודים ומה שהפורעים האוקראיניים והגרמניים עוללו להם. 

 

השפה שבה סרוקובסקי מתאר את המאורעות ואת ההתרחשויות להם היה עד, הינה מוחשית, קשה ולעיתים אכזרית, אך משולבת בתיאורי טבע ונוף פסטורלי ועשיר של הארץ. הסיפורים משולבים בתיאור שינויי העונות והשפעתן על השדות ועל היערות, במסתורין שחבוי בין סבכי החורש, ביחסים שבין אדם לרעהו, בתיאורי נאהבים ואהבת בני האדם, בכאבם ובסבלם ומסופרים בשפה ציורית ופיוטית.

 

הרקע לסיפוריו הם זיכרונותיו מתקופת הילדות כשהם משולבים באגדות ומסורות עממיות שופעות דמיון. דמיונו הפורה והמפליג של סרוקובסקי הילד, שעיניו ואוזניו כרויות לאימה ופיו פעור לרווחה, נטמן עמוק בליבו במשך עשרות שנים, ורק לאחר שנות דור הוא מעלה את זיכרונותיו בכתב. סיפוריו משלבים ריאליזם חשוף עד כדי אכזריות ודמיון עשיר. השילוב הזה הוא שמקנה לסיפוריו את הסגנון והלבוש הסוריאליסטיים.

 

סרוקובסקי עצמו נחשף לסיפורים בהיותו ילד קטן, כאשר הוא נחבא בפינתו האהובה, באפלולית שמאחורי התנור בבקתה. שם, בין קורי העכביש, הוא מאזין לשיחות ולסיפורים של הוריו וקרובי משפחתו, חורת אותם עמוק בזיכרונו ומעצב אותם בדמיונו.

 

סיפוריו של סרוקובסקי חשיבותם רבה עבור הקורא הישראלי, דווקא אולי בגלל ההקשר הישיר ליהודים. סרוקובסקי השכיל להעניק לסיפוריו זווית ראייה ייחודית, של סופר פולני, המביא גם סיפורים אודות המעשים שבוצעו באותם ימים נוראים, בחבריו היהודים ובאנשי הקהילות היהודיות שפרחו במשך מאות שנים במחוזותיה המזרחיים של פולין. למרות התיאורים האכזריים והקשים, אין סרוקובסקי מאבד את אמונתו האופטימית באדם ובעתיד טוב יותר.

 

רומנים נוספים פרי עטו של המחבר: "רוחות ילדות", "פליטים", "פחד", "מלאך הכחדה", "בדידות", "המאהב האוקראיני". פרי שירה: "אזור הדממה", "מעשים", "אהבה ומוות".  "שנאה" הוא ספרו הראשון של סרוקובסקי המתורגם לעברית.    

שנאה, בהוצאת אוריון, הוא בן 264 עמודים ומחירו לצרכן 72 ש"ח.