"והארץ הייתה תוהו ובוהו": כיצד נולד העולם-הבא ומהו פסק הדין הראשון בעולם

"והארץ הייתה תוהו ובוהו" הוא ספר חדש ומיוחד במינו מאת עופר וולפגור, בהוצאת הספרים אוריון, המביא לראשונה מחרוזות שנונות ומהנות על פרשת השבוע. הספר הקולח ושופע המידע, מתאים לכל בית יהודי ומהווה אמצעי מעניין וחדשני לקרב את קהל הקוראים לפרשות השבוע והמסרים הטמונים בהם.

 

הספר מסודר לפי פרשות השבוע. לכל פרשה יש מקאמה.  הסופר מקשה ומשיב בדרכו החיננית ושופעת ההומור:

 

מי קבע שהרוב קובע? איך העולם-הבא בא לעולם? כיצד הייתה העיתונות של ימינו "מטפלת"

בסיפור אליעזר ורבקה? ומה פסק בית-הדין הבינלאומי הגבוה (הקב"ה) לגבי התיישבות שמעבר לקו (נחלת מנשה)?

 

54 פרקיו של הספר יוצאים מסיפורי התורה, אך מתייחסים בהומור ובביקורת למציאות שאנו חיים בה היום. לצד הטקסט המקראי המתפתח , מציע הסופר פרשנות מקורית, הנטועה היטב במציאות הישראלית האקטואלית, ומציג בחריזה קצבית ושנונה תפישת עולם מגובשת על הטוב ועל הרע.

 

בתמצות ובאיפוק, מותח הסופר ביקורת חברתית, לעתים נוקבת, על ההתנהגות שלנו כחברה וכיחידים, על התקשורת, על הממשל ועל הממסד הדתי;  אגב כך , חושף המחבר לפרקים גם את חולשותיו ומצוקותיו שלו.  

 

הסופר עופר וולפגור (46) מסביר שהספר מתאים לאוכלוסיות רחבות: "קהל היעד האידיאלי הם חובבי השפה העברית שהם גם חובבי תורה, אך גם קוראי עברית שאינם סולדים מהתנ"ך יוכלו ליהנות." לדעתו, הספר איננו מיועד דווקא לדתיים, "סביר שקהל מסורתי ימצא בספר עניין משום שהוא מכיר טוב את סיפורי התורה, ואולם חילוניים רבים שקראו את כתב היד - נהנו ממנו מאוד". לדעת עופר וולפגור, הספר מיועד למבוגרים. הוא מניח ניסיון חיים שלא קיים אצל ילדים. יתכן שהוא יכול להתאים גם לנוער.  

 

מחבר הספר גדל במשפחה מסורתית-דתית בגבעתיים. למד בתיכון רגיל והיה תלמיד מצטיין. בהמשך דרכו היה בעתודה האקדמית ולמד כלכלה ומחשבים ושירת בצה"ל במרכז המחשבים ממר"ם במשך 7 שנים, במהלכן סיים עוד שני תוארים אקדמאים.

 

עופר מתגורר כיום  בגני תקווה, נשוי ואב לחמישה ילדים (בני 3-12). מנהל אורח חיים דתי ועובד במשרה ניהולית בענף המחשבים .

 

הרעיון להוציא לאור את הספר הייחודי הזה התפתח בשנים האחרונות. במשך שנים נהג לכתוב ברכות מחורזות ומקאמות לאירועים שונים. בשנים האחרונות עסק בלימוד עצמי של התורה, ומדי פעם גם התבקש לשאת "דרשה" על פרשת השבוע, וכך הצטברו לו כמה פרשנויות מקוריות ומעניינות -  וכך נולד הרעיון של הספר.

 

עופר מטעים, כי המסר שלו הוא כללי והומאני. "על פי רוב אני מנסה להטיל את העלילה המקראית אל ימינו וללמוד מזה לקח - כיצד ראוי ונכון להתנהג טוב יותר, לעיתים תוך ביקורת על האופן שאנו מתנהלים כיום."

 

"התמורה שאני רוצה להעניק לקורא היא קודם לכול:  ההנאה. ניסיתי לכתוב כך שיהיה לאנשים נחמד לקרוא, שהם יחייכו תוך כדי קריאה. למרות זאת, המדובר בעיני בספר רציני בעל תכנים רציניים.  

 

סיבה שנייה לקרוא את הספר היא העניין. "אני רוצה  שהקורא ילמד כמה דברים חדשים מהספר, ייחשף לרעיונות מעניינים ולהסתכלות שונה על הטקסט המקראי. 

 

הייתי שמח מאוד אם יהיה מי שיקריא פרקים מהספר ב'קבלות שבת' במקום העבודה למשל, והייתי רוצה לחשוב שהספר יקרב כמה אנשים לתורה", מסביר עופר.

 

"והארץ הייתה תוהו ובוהו", מאת עופר וולפגור, הוצאת הספרים אוריון, 172 עמודים, מחיר לצרכן 67 ש"ח.  הספר מעוצב כספר מתנה, ומלווה באיורים יפהפיים ומשעשעים שצייר ניר קסוטו.