לראשונה בארץ: ספר האיחולים "מדבקה לכל יום" – ממדבקות על כריך לילד ועד מדבקות אהבה לזוגות –

"מדבקה לכל יום" הוא ספר ייחודי, שטרם הופק כמותו בארץ. הוא מהווה אוסף מדהים של מדבקות עם איחולים לכל השנה לילדים וגם למבוגרים. הספר נכתב בידי מרים כהן, מורה, תושבת נהריה ואוייר בציורים מרהיבים פרי מכחולה של בתה של הסופרת, ספיר, רק בת 13.

 

הספר בהוצאת הספרים אוריון, מכיל איחולים ל-365 ימים בשנה. האיחולים כתובים בחרוזים, ומהווים רעיונות נהדרים להורים לאחל לילדיהם איחול שונה בכל יום על גבי מדבקה . את המדבקה ניתן להדביק על אריזת כריכי הבוקר או על דש החולצה, כסגולה ליום מחויך. הילדים יאכלו את הכריך בשקיקה לאחר שיתבוננו במדבקה הקורצת ואף ידביקו אותה על החולצה להמשך יום מוצלח. אמנם, קהל היעד העיקרי הוא ילדי בי"ס יסודי, אך הספר מתאים לכל גיל. הוא עשוי  להתאים גם לבני זוג המעוניינים לאחל זה לזה יום נעים באופן מקורי, לחברים, לבני משפחה, לבני זוג ובעיקר- למצב רוח נעים שיעשה את היום.

 

האיחולים מחולקים לפי נושאים מחיי היום יום, אירועים, חגים וסתם למען חיוך מפנק של אושר. המדובר בספר מושקע מאוד שמלאכת הגרפיקה שבו, למשל, ארכה קרוב לשנה.  האיורים הנפלאים והמרהיבים, הם של ספיר, בתה של הסופרת, שהייתה בת 13 בשעתו. כיום היא בת 15.5.  בחלקו השני של הספר, מצורפות 240 מדבקות מרהיבות ומנוקדות לתלישה, כאשר הן מגוונות ובנושאים שונים.  לאחר שמלאי המדבקות יאזל, הספר עם כל 365 הרעיונות נשאר בידי המשתמשים, כך שיוכלו לכתוב את האיחול באופן ידני על גבי מדבקות, הניתנות לקניה בכל חנות לכלי כתיבה.  בסוף הספר ישנם עמודים למילוי עצמי של איחולים, כך שההורים יכולים לשרבט רעיונות משלהם.

 

מרים כהן מסבירה, כי זהו ספר מיוחד במינו ובין היתר עשוי להיות ספר מתנה לכל הורה שילדו עולה כיתה או מתחיל בית ספר.  כמו כן, הספר יכול להוות ספר מתנה לחגים וספר מתנה מסבים להורים. הורים שמרגישים שילדם אינו מרוצה בבית-הספר, יכולים להקנות לו הרגשה טובה יותר בעזרת המדבקות. הוא יכול להתאים גם לבני זוג הרוצים להנעים את יומו של בן-זוגם. 

 

מעבר להדבקת המדבקות על אריזת כריך הבוקר, מורים וקואצ'רים (coaching) נוהגים להשתמש בספר כדי לפרגן לתלמידים ולסביבה וכדי לחזק את הקשר המשפחתי והבין-אישי.

בנוסף, מספרת מרים, שהיא נוהגת "לסמס" איחולים מתוך הספר לילדיה הבוגרים יותר, לבעלה ולקרובים לה הזקוקים לעידוד.

 מרים כהן מספרת, כי את כתיבת הברכות התחילה כאשר בנה הבכור אלעד (כיום בן 18.5) לא היה מרוצה מבית הספר. המדבקות היו פשוטות: "יום נעים", "יום מאושר" וכו...  "כך המשכתי גם עם בתי האמצעית, ספיר. היא מספרת "כאשר בתי הצעירה שני התחילה ללכת לבית-הספר, היא הודיעה לי שהמדבקות משעממות וכך התחלתי לשדרג אותן ובמשך הזמן הן הפכו יצירתיות יותר: "שיהיה לך יום מסחרר – שהכל בו מתאפשר" או "שיהיה לך יום מתוק – מלא חיוך וצחוק" או "לאחר שבוע של עבודה למופת – שגם יום שישי יהיה איכותי באמת". התגובות בבית-הספר היו נלהבות וחלק מן המורות ביקשו שאכתוב גם למענן איחולים.  בתי הצעירה (בכיתה ז'), הולכת עד היום בגאווה עם כל מדבקה על חולצתה במשך כל היום. כאשר ראיתי שצברתי מלאי גדול של איחולים, החלטתי להוציא אותן לאור וזו התוצאה".

המחברת, מרים כהן, היא מורה לאנגלית. עבדה בחטיבת ביניים 15 שנה. לאחר מכן, עשתה  מעין הסבה לעבודה עם נוער ומבוגרים המתמודדים עם לקויות למידה וכיום (זה עשר שנים) היא  עובדת במכללה, בבי"ס למכינות, ומכינה יוצאי צבא עם לקויות למידה, לבגרות באנגלית.

ספיר התגלתה כמחוננת בציור ובאומנות בכלל, עוד בגן, כאשר הגננת קראה למרים כהן ואמרה שבכל שנות ניסיונה טרם ראתה רמה גבוהה כזו של ציור בפעוטה  בת 4.

לבת המצווה של ספיר הוציאה המשפחה  ספר עם כל יצירותיה מגיל גן ועד כתה ו'. כיום היא בכיתה י' ונמצאת בכיתת אומנות וגרפיקה. כאשר הציעה לה אמה לאייר את הספר, היא חששה בתחילה שלא תוכל לעמוד במשימה.  לאחר לבטים ושכנועים רבים, נעתרה והתוצאה – ספר מאויר להפליא..

 "מדבקה לכל יום", הוצאת  הספרים אוריון, מחיר לצרכן 55 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים.