ספר ילדים שההורים ירצו לקרוא בעצמם :פיל או ג'ירפה – ספר חידות בחרוזים – איורים ותצלומים מרהיבים-ערוך מדעית

"פיל או ג'ירפה" הוא ספר חידות בחרוזים, חדש וייחודי ומתאים, לראשונה, גם לילדים וגם למבוגרים. הספר שופע איורים משעשעים ותצלומים מרהיבים, ערוך מדעית ומהווה אוצר בלום של ידע. המחברות הן מלי קליפה, מורה מבאר שבע ואמה – ריטה זכות.

הספר, פיל או ג'ירפה, מזמין את הקוראים לפתור חידות על בעלי חיים בדרך משעשעת והיתולית. מלבד כתב החידה ופתרונה (המופיע מעבר לדף), נוסף גם מידע מעניין על כל אחת מהחיות המוכרות והאהובות, מידע אשר לוקט בקפידה ממקורות מהימנים, נבדק ואושר על ידי הזואולוגית הדס שטייניץ מאוניברסיטת תל אביב.

                    

הספר מתאים לילדים בכל גיל: הפעוטות ייהנו מהאיורים המשעשעים, מהתצלומים המרהיבים של החיות ומהאתגר שבפתרון החידות, והבוגרים יעשירו את ידיעותיהם על עולם בעלי החיים במידע מרתק. הספר נכתב מתוך אהבה עמוקה לילדים, לטבע ולבעלי חיים.  בסוף הספר מצוי דף חידה ריק, בו ניתן להוסיף חידת-חיה משל הילדים או הוריהם, לכתוב אותה על קלף החידה, ומאחור לצייר או להדביק תצלום של בעל החיים שנבחר, ואפילו ללקט מידע ולכתוב אותו במקום המיועד לכך, ממש כמו בספר.

 

הסופרת מלי קליפה מציינת, כי זהו ספרה הראשון של אימה, ריטה זכות, בת 74, אם לעשרה ילדים ועשרות נכדים מאופקים שבדרום, שהיא לדעתה סופרת ומשוררת לא מוכתרת, שאהבתה לילדים, לטבע, לבעלי חיים ובעיקר למילים ולשפה - באה סוף סוף לביטוי.  "כל חיי גדלתי על שירים, סיפורים, חידות וחרוזים פרי המצאתה, כשהתבגרתי, הרגשתי שאני חייבת לתת לה במה ראויה", מספרת מלי. "במהלך הפקת הספר, הקפדתי על עריכה לשונית ועל ייעוץ מדעי של טובי אנשי המקצוע והיה חשוב לי שהמידע שיועבר לילד יהיה מוקפד ואחראי, כי לכל אורך התהליך ראיתי לנגד עיניי את ילדיי שלי".  הספר הוא בהיקף חריג, דבר המקנה לו כמות נכבדה של תוכן עשיר ומלהיב ובנוסף, ישנה משימת הפתעה שנותנת מענה לילד שהחיה האהובה עליו לא מופיעה בספר.

 

מלי קליפה - מורה הנדסאית בוגרת מכללת ספיר, נשואה ואם לחמישה ילדים, מתגוררת בבאר שבע, עובדת כמורה מחליפה בתיכון מקומי ומנהלת הוצאה לאור קטנה בשם: שלאגרים שזהו רצף האותיות הראשונות של כל שמות בני משפחתה, לפי הסדר.  

מלי החלה לכתוב לפני כ-12 שנים, לאחר פטירת חתנה. היא פרסמה ספר ילדים בשם: מישהו שחסר לי, המגולל את החיים בלי סבא מנקודת ראות של בתה שירלי (שהייתה אז בת 8). מלי מספרת, כי ליקטה את כל מה שכתבה ילדתה והפיקה את הספר בעזרת הוצאה מקומית קטנה. אח"כ הוציאה באותה הוצאה ספר שירים שכתב אחיה.  לאחר שהוציאה ספר נוסף בשם משחקי הפעלה לילדים החליטה לפתוח בעצמה הוצאה לאור, והפיקה ספר שירים נוסף שכתבה אחותה :"צרור שירים"  בימים אלה יצא הספר החדש : פיל או ג'ירפה.  "היום אני עובדת על הפקתו של ספר נוסף, המספר ברוח הומוריסטית על ההווי המשפחתי שלנו , שאמור לצאת לאור בקרוב"- היא מציינת.

 

פיל או ג'ירפה, בהוצאת שלאגרים, מחיר לצרכן 54 ש"ח.